20170425_151435

Οι πολύχρωμες χάρτινες πεταλούδες που στολίζουν την τάξη μας στάθηκαν αφορμή για να παίξουμε με τη συμμετρία ως προς άξονα. Χειροτεχνίες και Μαθηματικά λοιπόν με διασκεδαστικό τρόπο.

Ανακυκλώνουμε!

19 Μαΐου 2017

pizap.com14949189148231

Για τη διαλογή τον σκουπιδιών μιλάμε αυτές τις ημέρες,καθώς το σχολείο μας εφοδιάστηκε με κάδους ανακύκλωσης από σχετικό Πρόγραμμα του Δήμου Κέρκυρας, που απευθύνεται στα σχολεία.

20170517_131838

Στα αρχαιολογικά ευρήματα της Παλαιόπολης στο Μον Ρεπό, ξεναγηθήκαμε σήμερα από την κα Παπαδοπούλου αρχαιολόγο, που μας διέθεσε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κέρκυρας. Τους ευχαριστούμε πολύ καθώς δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να γνωρίσουν μια άλλη πλευρά του Μον Ρεπό, το οποίο αποτελεί αντικείμενο έρευνας φέτος για μας στα πλαίσια εφαρμογής Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων.

20170512_150350

Κάρτες πεταλούδες και μενταγιόν σε σχήμα καρδιάς φτιάξαμε χθες, προκειμένου οι μικροί μας μαθητές να προσφέρουν μαζί με την αγάπη τους, ένα δωράκι φτιαγμένο από τους ίδιους στις μαμάδες που γιορτάζουν αύριο. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

Αγωγή Υγείας

9 Μαΐου 2017

DSCN0199

Για δεύτερη συνεχή χρονιά εφαρμόζεται στα Νηπιαγωγεία Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας από το Γ.Νοσοκομείο Κέρκυρας.

Φέτος το θέμα αφορούσε στην προσωπική υγιεινή και ενημερωθήκαμε σχετικά από την υπεύθυνη του Προγράμματος κα Αυγούστη.

20170504_130310

Στα πλαίσια δραστηριότητας του eTwinning έργου με τίτλο «Στη Χώρα των παραμυθιών και των Ψηφιακών Εφαρμογών», οργανώσαμε όπως όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία «Λαγοχελωνοδρομίες» στην αυλή μας,  αφού αγαπημένο παραμύθι όλων ψηφίστηκε Ο Λαγός και η Χελώνα!

20170502_133637

Με χάρτινες λουλουδένιες κορόνες στα κεφαλάκια των νηπίων μας υποδεχτήκαμε το Μάη. Μερικά από τα στεφανάκια κρεμάσαμε και έξω από την πόρτα μας. Καλό μήνα!!!

Καταγραφή

Για πέμπτη συνεχή χρονιά συμμετείχαμε  φέτος στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που ολοκληρώνεται σήμερα.

Οι δημιουργίες μας ήταν η Ψηφιακή  Πινακοθήκη και η δράση Τοίχος στο Bullying, που οργανώσαμε με τη συνεργασία είκοσι Νηπιαγωγείων του νομού μας. Η ομάδα των παιδιών μας, τις παρουσίασε πολύ γλυκά αποσπώντας θερμό χειροκρότημα από τα παρευρισκόμενα σχολεία. Ας μην ξεχνάμε ότι ήταν και οι πιο μικροί από τους συμμετέχοντες. Για άλλη μια φορά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον κο Πολυμέρη για την άψογη οργάνωση!

20170427_111736

Έργα σπουδαίων καλλιτεχνών είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε σήμερα στο χώρο της Πινακοθήκης του Δήμου Κέρκυρας. Tα παιδάκια μας έδωσαν δικούς τους τίτλους στους πίνακες και ξεχώρισαν αυτούς που τα εντυπωσίασαν περισσότερο.Κάποιους  από αυτούς θα προσπαθήσουμε να αναπαράγουμε και στην τάξη.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τις μητέρες που μας συνόδεψαν στη σημερινή μας έξοδο διευκολύνοντας το έργο μας.