Στο Διαχρονικό Μουσείο και στην Ιατρική Σχολή.

IMG_2681 - ΑντιγραφήΕκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας με αφορμή το πρόγραμμα «Πολιτιστικές Διαδρομές» που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας κατά τη φετινή σχολική χρονιά στο Διαχρονικό Μουσείο και στην Ιατρική Σχολή Λάρισας. Στο Διαχρονικό Μουσείο τα παιδιά είχαν τη

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Προετοιμασία για την επίσκεψη στο μουσείο..

Οι μαθητές του νηπιαγωγείου μας ετοιμάζονται να επισκεφθούν το Διαχρονικό  Μουσείο και την Ιατρική Σχολή. Είδαμε λοιπόν ένα video για τη συμπεριφορά μας μέσα στο μουσείο.

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε στο youtube το Μικρό  Νικόλα στο μουσείο και συζητήσαμε για τη συμπεριφορά των παιδιών.

Πολιτιστικές Διαδρομές

8 Μαρτίου – Παγκόσμια ημέρα της γυναίκας

IMG_2596Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της γυναίκας αποφασίσαμε να κάνουμε ένα μικρό δώρο στον εαυτό μας!!! Εμείς τα κορίτσια.. φτιάξαμε και φορέσαμε όμορφα βραχιόλια με πολύχρωμες χάντρες!!

Ο Σπιθοβολάκης

IMG_2565Μαθητές και εκπαιδευτικοί του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση:

«Ο Σπιθοβολάκης»  στο Δημοτικό Κουκλοθίασο Τιριτόμπα στο πλαίσιο του προγράμματος που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας με θέμα: «Βήματα για τη ζωή» την Παρασκευή 3/3/2017. Πρόκειται για το θεατρικό έργο του Χάρη Σακελλαρίου  σε

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ημερίδα στο νηπιαγωγείο μας.

IMG_2457Μία πολύ ενδιαφέρουσα ημερίδα παρακολουθήσαμε νηπιαγωγοί της 11ης Περιφέρειας Π.Α. με θέμα: «Πρόληψη περιστατικών βίας στο νηπιαγωγείο» αξιοποιώντας τρεις στοχαστικές προσεγγίσεις, τα 6 καπέλα της σκέψης του De Bono, το εκπαιδευτικό δράμα, την ορατή σκέψη (VT) το οποίο διοργάνωσε η Σχολική μας Σύμβουλος Π.Α.  κ.

Καλή Αποκριά!!!

IMG_2410 - Αντιγραφή

Η τρελή Αποκριά έφτασε και τα μικρά παιδιά χαίρονται περισσότερο απ” όλους τη  γιορτή αυτή . Την Τσικνοπέμπτη λοιπόν ντυθήκαμε πιγκουίνοι – μια που πρόσφατα μιλήσαμε για τα ζώα των πάγων- χορέψαμε, τραγουδήσαμε, διασκεδάσαμε και περάσαμε όμορφα!

Οι πιγκουίνοι στη σειρά….ένα

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ετικέτα ποιότητας για το έργο «Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα»

ετικετα ποιοτητας

Με μεγάλη χαρά παραλάβαμε σήμερα την ετικέτα ποιότητας για το περσινό μας έργο:

«Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα».

Θέλω από καρδιάς να ευχαριστήσω όλες τις συναδέλφους του 56ου νηπιαγωγείου Λάρισας, τη σχολική μας σύμβουλο κ Άρτεμις Παπαδημητρίου καθώς επίσης όλους

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Ο Ιπποκράτης και η Δημοκρατία»

IMG_2282Με αφορμή το εθνικό πρόγραμμα e twinning : «Πολιτιστικές διαδρομές» που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας παρακολουθήσαμε την ταινία   «Ο Ιπποκράτης και η Δημοκρατία»