Ενημέρωση

anakoinosiΕορτασμός 28ης Οκτωβρίου: Η εκδήλωση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 27-10-2017 στις 8.45 π.μ.  Όσοι γονείς επιθυμούν  μπορούν να προσέλθουν και να παρακολουθήσουν την παράσταση των παιδιών τους. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο κατά το διάστημα 8.00-8.30 και θα αποχωρήσουν μεταξύ 10.15 και 10.30  π.μ. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Διαγωνισμός μίσθωσης κυλικείου – 2

kylikeioΚαθώς ο προηγούμενος διαγωνισμός για τη μίσθωση του κυλικείου του σχολείου κρίθηκε άγονος, επαναλαμβάνεται στις 10 Νοεμβρίου 2017 (κατάθεση προσφορών έως τις 13.00 στο Κοινοτικό Κατάστημα Κριεζών). Αντίγραφο της προκήρυξης υπάρχει διαθέσιμο στο γραφείο του Διευθυντή. Η προκήρυξη του προηγούμενου διαγωνισμού είναι διαθέσιμη εδώ.

Ετικέτες: ,

Επιλογή σημαιοφόρων, παραστατών, υπεύθυνων κατάθεσης στεφάνου

FASIANOS - Ημερα της ΣημαίαςΔιεξήχθη σήμερα η διαδικασία επιλογής σημαιοφόρων, παραστατών και υπεύθυνων κατάθεσης στεφάνου από τους μαθητές της ΣΤ τάξης. Σύμφωνα με αυτήν,

Για την α΄ περίοδο (28η Οκτωβρίου) κληρώθηκε το τμήμα ΣΤ2 και ειδικότερα:

Σημαιοφόρος: Μπάνος Βασίλης Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: ,

Δραστηριότητες Πνευματικού Κέντρου Αλιβερίου «Ο Άγιος Γεώργιος»

paradosiakoi-xoroiΑπό το Πνευματικό Κέντρο Αλιβερίου «Ο Άγιος Γεώργιος» μας κοινοποιήθηκε το πρόγραμμα δραστηριοτήτων αυτής της χρονιάς στο χορωδιακό τραγούδι και τους παραδοσιακούς χορούς. Οι δραστηριότητες αρχίζουν το Σάββατο 14 Οκτωβρίου,  προσφέρονται σε εθελοντική βάση και είναι δωρεάν για όλους τους συμμετέχοντες. Πληροφορίες στο επισυναπτόμενο έγγραφο ή στα τηλέφωνα 6944663664, 2223024261, 6985779697

Αν όχι εσύ, τότε ποιος; Αν όχι τώρα, πότε;

Xrwma-sxoleioΣημαντικός αριθμός γονέων ανταποκρίθηκε σήμερα στο κάλεσμα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για το χρωματισμό του τοιχίου της περίφραξης. Από νωρίς το πρωί λοιπόν, οι γονείς που συγκεντρώθηκαν ξεκίνησαν το χρωματισμό στην εξωτερική και την εσωτερική πλευρά του τοιχίου της περίφραξης και στα διαζώματα των κερκίδων, συνεχίζοντας με αμείωτη διάθεση μέχρι το μεσημέρι, όπου ξεμείναμε από χρώμα!!!!!! Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: ,

Βάλτε ένα χεράκι να ομορφύνουμε το σχολείο μας!

tn_colour-splashΤο Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων καλεί όσους γονείς μπορούν και θέλουν, να συγκεντρωθούν την Κυριακή 08 Οκτωβρίου 2017 στις 08.30 (το πρωί) για να χρωματίσουμε – καιρού επιτρέποντος – το τοιχίο περιμετρικά της περίφραξης και τα τσιμέντα στις κερκίδες. Σε συνεργασία με τη Σχολική Επιτροπή θα έχει προηγηθεί ο καθαρισμός των επιφανειών με υδροβολή. Έχουμε εξασφαλίσει τα χρώματα που χρειάζονται. Αν έχετε διαθέσιμο κάποιο παλιό ρολό βαψίματος, φέρτε το μαζί σας!

Ετικέτες: ,

Επιλογή σημαιοφόρων, παραστατών και υπευθύνων κατάθεσης στεφάνου

FASIANOS - Ημερα της ΣημαίαςΤη Δευτέρα 09-10-2017 κατά τη διάρκεια του α’ διαλείμματος θα πραγματοποιηθεί η διαδικασία επιλογής σημαιοφόρων, παραστατών και υπευθύνων κατάθεσης στεφάνου. Σύμφωνα με την Υ.Α. Φ.10/ΦΜ/151306/Δ1/13-09-2017 που ορίζει τη διαδικασία, αυτή έχει ως εξής:

Με τη διαδικασία της κλήρωσης καθορίζεται η σειρά των τμημάτων που θα εκπροσωπούν τη σχολική μονάδα κατά τα δύο χρονικά διαστήματα δηλαδή, από 11 Σεπτεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου και από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Επιδημική Έξαρση Ιλαράς -Εμβολιασμός

emvolio_0Μας κοινοποιήθηκε εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας σχετικά με τον εμβολιασμό κατά της ιλαράς. Σύμφωνα με αυτήν:

Με αφορμή την επιδημική έξαρση ιλαράς σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες, και πρόσφατα στην Ελλάδα, η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών συστήνει:

Τον άμεσο εμβολιασμό με το εμβόλιο ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας (εμβόλιο MMR) των παιδιών, των εφήβων και των ενηλίκων που δεν έχουν εμβολιαστεί με τις απαραίτητες δόσεις. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες:

Ενοποιημένο Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση Έκτακτων Καταστάσεων

Crisis_ManagementΕπικαιροποιήθηκε το Μνημόνιο Ενεργειών για την αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων στους χώρους του σχολείου για το τρέχον σχολικό έτος. Το κείμενο έχει αναρτηθεί στη σχετική σελίδα του ιστολογίου μας.  Το Μνημόνιο Ενεργειών έχει εγκριθεί με την υπ.αριθμ. 08/14-09-2017 Πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου.

Το Μνημόνιο είναι επικαιροποιημένο σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του ΟΑΣΠ. Επίσης συμπληρωματικό ενημερωτικό υλικό του ΟΑΣΠ για την προστασία από τους σεισμούς μπορείτε να διαβάσετε ακολούθως: Διαβάστε όλο το άρθρο »

4η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

ποδόσφαιροΤη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 θα πραγματοποιηθούν ενδοσχολικές ενημερωτικές  και αθλητικές δραστηριότητες στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Ειδικότερα:

• Την ημέρα αυτή δε θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας.
  • Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά και θα αποχωρήσουν σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα στις 12.25. Το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά.
  • Οι μαθητές να φορούν ενδύματα που επιτρέπουν τη συμμετοχή σε αθλητικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες καθώς και κατάλληλα υποδήματα. Οι μαθητές χωρίς ΑΔΥΜ δε θα συμμετάσχουν στις κινητικές δραστηριότητες (παιχνίδια κ.λπ.).
  • Στην περίπτωση που δεν το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες, οι δραστηριότητες θα αναβληθούν για άλλη ημέρα. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο με τις τσάντες και τα βιβλία τους, προετοιμασμένοι για τα μαθήματα που περιλαμβάνει το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας, ώστε σε περίπτωση που δεν το επιτρέπει ο καιρός να πραγματοποιηθεί κανονικά το μάθημα.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: