tn_SAM_0237

Αξιοποιώντας μια αίθουσα που φέτος έμεινε κενή λόγω μείωσης του αριθμού των τμημάτων του σχολείου, δημιουργήσαμε ένα χώρο κατάλληλο για προβολές οπτικοακουστικού υλικού.  Η αίθουσα προβολών στηρίζεται στη λειτουργία ενός συστήματος προβολής- οθόνης που μας παρασχέθηκε πρόσφατα μέσω διαδικασίας υπηρεσιακών χορηγήσεων. Για την εγκατάστασή του κατασκευάστηκε μεταλλική βάση από το προσωπικό του σχολείου, στην οποία στηρίχθηκε ο προβολέας, ώστε να είναι δυνατή η αξιοποίηση της αίθουσας και ως χώρος διδασκαλίας, στην περίπτωση που μελλοντικά προκύψει αυτή η ανάγκη.

tn_SAM_0238

Εξασφαλίσαμε για το χώρο αυτό σύνδεση με το διαδίκτυο, αξιοποιώντας μέρος της δομημένης καλωδίωσης που είχε εγκατασταθεί κατά το παρελθόν στο σχολείο και για την ώρα είναι μη λειτουργική, καθώς και ένα ηχητικό σύστημα με τη χρήση ενός παλαιού ενισχυτή ήχου που υπήρχε στην αποθήκη του σχολείου και ενός ζευγαριού ηχείων που προσφέρθηκαν από το προσωπικό του σχολείου. Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής μας είχε παρασχεθεί κατά το προηγούμενο σχολικό έτος από οικογένεια μαθητών μας. Στο χώρο αυτό συγκεντρώσαμε το διαθέσιμο ψηφιακό υλικό προς χρήση από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.

tn_SAM_0240

Με δεδομένες τις δυσμενείς συγκυρίες για την εξασφάλιση εξοπλισμού και τη δυσκολία στην εξεύρεση προσωπικού για την εκτέλεση των απαιτούμενων εργασιών διαμόρφωσης των χώρων, το σχολείο μας είναι υπερήφανο που μπορούμε να υποστηρίξουμε την καθημερινή μας διδακτική και παιδαγωγική λειτουργία με πρόσθετα μέσα.

tn_SAM_0246