Γιατί Επιλέγω ΕΠΑΛ

1  Τεχνικός Οχημάτων
2  Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
3  Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Το «Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας» αποτελεί μια προαιρετική εναλλακτική διαδρομή μετά την αποφοίτηση από το ΕΠΑΛ.

Παρέχει τη δυνατότητα στους ενήλικες αποφοίτους του να εκπαιδευτούν στο χώρο εργασίας είτε του δημοσίου είτε του ιδιωτικού τομέα.

Στους μαθητευόμενους παρέχεται αμοιβή ίση με το 75% του νόμιμου κατώτατου ημερομισθίου και πλήρη εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα.

Κατά την 9μηνη διάρκεια του προγράμματος, το οποίο τελεί υπό την εποπτεία των ΕΠΑ.Λ., οι απόφοιτοι συμμετέχουν στο «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας − Μαθητεία σε εργασιακό χώρο» για 4 ημέρες την εβδομάδα, ενώ 1 φορά την εβδομάδα παρακολουθούν εργαστηριακό μάθημα της ειδικότητας στο ΕΠΑΛ ή στο Εργαστηριακό Κέντρο.

Με τη συμμετοχή των αποφοίτων των ΕΠΑΛ στο θεσμό της μαθητείας επιχειρείται η ομαλή και ασφαλής είσοδός τους στην αγορά εργασίας, με στόχο τη στήριξή τους μετά την απόκτηση του πτυχίου τους.

Ταυτόχρονα, σε αντίθεση με άλλες μορφές εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας, εξασφαλίζεται, μέσω της εφαρμογής συγκεκριμένου Προγράμματος Σπουδών, ότι οι μαθητευόμενοι αποκτούν ουσιαστικές γνώσεις, σχετικές με την ειδικότητά τους.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι απόφοιτοι αποκτούν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, το οποίο χορηγείται μετά την ολοκλήρωση της πιστοποίησης των προσόντων τους από τον ΕΟΠΠΕΠ.

Αποκτούν επίσης πολύτιμη εργασιακή εμπειρία που τους οδηγεί στην απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, όπου αυτό απαιτείται και σε πρόσθετα προσόντα για το δημόσιο τομέα μέσω ΑΣΕΠ (150 μόρια).

Σχολική Εφημερίδα για το 2017-2018

Διαβάστε εδώ τα νέα μας, τις δράσεις μας και απολογισμό του έργου μας για την σχολική χρονιά 2017-2018

Παρουσίαση της Εργασίας με θέμα:Δημιουργία επιχείρησης προώθησης χορηγιών

Η Παρουσίαση της Εργασίας με θέμα: Δημιουργία επιχείρησης προώθησης χορηγιών,  παρουσιάστηκε στην Χαλκίδα στα πλαίσια της εβδομάδας μαθητικής δημιουργίας στις 26/4/2017. Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε το pdf με το σχετικό κείμενο

εργασια επιχείρησης προωθησης χορηγιών

Η Παρουσίαση της Εργασίας με θέμα: Σύγχρονη γεωργία με την χρήση Ηλεκτρονικών και Πληροφοριακών συστημάτων,  παρουσιάστηκε στην Χαλκίδα στα πλαίσια της εβδομάδας μαθητικής δημιουργίας στις 26/4/2017.

Βίντεο με τμήμα της παρουσίασης μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

βιντεο από την εβδομάδα μαθητικής δημιουργίας

Εκδήλωση για την σύγχρονη γεωργία

Για τις Ορθές Πρακτικές στη Σύγχρονη Γεωργία μίλησαν στις 31 3 2017 επιστήμονες γεωπόνοι σε αγρότες, κτηνοτρόφους, καθηγητές και μαθητές του ΕΠΑΛ Αλιβερίου . Την εκδήλωση διοργάνωσαν το Εργαστηριακό Κέντρο και ο Γεωπονικός τομέας του σχολείου. Μάλιστα οι μαθητές έχουν φτιάξει δικό τους θερμοκήπιο και καλλιεργούν διάφορα είδη φυτών, τα οποία και παρουσίασαν στην εκδήλωση.

Συμμετείχαν:

ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ : Εδαφολογική ανάλυση Γεωπόνος του Ινστιτούτου Εδαφολογίας Αθηνών του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

ΖΕΡΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ : Διατροφή αιγοπροβάτων Καθηγητής Διευθυντής Εργαστηρίου Φυσιολογίας Θρέψεως και Διατροφής του Γ.Π.Α

ΤΣΟΥΠΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ : Διευθυντής Εργαστηριακού Κέντρου

ΜΑΝΤΖΑΚΟΣ ΜΙΧΑΗΛ : Διευθυντής ΕΠΑ.Λ

ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ: Εκπαιδευτικός Τομέα Γεωπονίας

ΦΩΤΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ : Σχολική Σύμβουλος Γεωπόνων

Η εκδήλωση καλύφθηκε από τον τηλεοπτικό σταθμό STAR Κεντρικής Ελλάδας και την σχετική ανακοίνωση μπορείτε να την δείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Δημοσίευση STAR Κεντρικής Ελλάδας

Επίσης το βίντεο μπορείτε να το δείτε παρακάτω

Μία συνοπτική παρουσίαση του σχολείου μας

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε μια συνοπτική παρουσίαση του σχολείου μας.

epal aliveriou Παρουσίαση. 2017

Τελικός πίνακας επιτυχόντων για το πρόγραμμα μαθητείας

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τον πίνακα των επιτυχόντων για τις θέσεις μαθητείας και την αντιστοίχιση με τις διαθέσιμες θέσεις εργασίας.

ΕΠΑΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ Α ΦΑΣΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2017

ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ Α’ ΦΑΣΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ 2017

Αναρτούμε τον προσωρινό πίνακα επιτυχόντων της Α΄ Φάσης μαθητείας τον οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από το ακόλουθο link.

ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

A’ Φάση Εφαρμογής Μαθητείας

Το σχολείο μας ανακοινώνει την έναρξη της Α’ Φάσης της εφαρμογής του Μεταλυκειακού Έτους -Τάξης Μαθητείας.

Στην φάση αυτή προκηρύσσονται 4 θέσεις αποφοίτων με ειδικότητα Τεχνικού Οχημάτων.

Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές έως 6/3/2017.

Περισσότερες λεπτομέρειες στoυς παρακάτω συνδέσμους:

ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ Α ΦΑΣΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ_23_2_2017 με ΑΔΑ

Λειτουργία του σχολείου για την Παρασκευή 13/1/2017

Από την Πρωτοβάθμια και την Δευτεροβάθμια Σχολική Επιτροπή Παιδείαςτου Δήμου Κύμης–Αλιβερίου αποφασίσθηκε:
Οι σχολικές μονάδες των Δημοτικών Ενοτήτων Ταμυνέων και Δυστίων θα λειτουργήσουν κανονικά από τις   09,15   το πρωί της Παρασκευής 13 Ιανουαρίου .

Τομείς και Ειδικότητες 2016-2017

Οι τομείς που λειτουργούν στο σχολείο μας καθώς και οι αντίστοιχες ειδικότητες στις οποίες οδηγούν φαίνονται στο παρακάτω αρχείο

ΕΠΑΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ tomeis 2016 17

Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα από 9/1/2017

Για να δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου μας από 9/1/2017 θα πρέπει να ανοίξετε το παρακάτω αρχείο.

Πρόγραμμα από 09_01_2017

Σχολική εφημερίδα έτους 2015-2016

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την σχολική εφημερίδα του έτους 2015-2016.

Σχολικη εφημεριδα 2015-16

Σχολική εορτή 28 Οκτωβρίου

Στα πλαίσια του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας σχετικές εκδηλώσεις. Παράλληλα το σχολείο μας πήρε μέρος στην παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στο Αλιβέρι.

20151027_092953

Copyright © 1ο Επαγγελματικό Λύκειο(ΕΠΑ.Λ) Αλιβερίου          Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr