Εκπαιδευτική επίσκεψη

Απρ 20199

Οι μαθητές της Πέμπτης και Έκτης τάξης του Σχολείου μας την Παρασκευή 5 Απριλίου 2019 επισκέφθηκαν το Ευγενίδειο Ίδρυμα(Πλανητάριο) και παρακολούθησαν την ψηφιακή παράσταση «Ζωή στο Σύμπαν».

από κάτω από: Εκπαιδευτικές επισκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκδήλωση για την Εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Μαρ 201920

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, στις 9:00 π.μ. θα γίνει η εκδήλωση για την Εθνική Επέτειο.       Οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 10:30 π.μ.

Το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

από κάτω από: Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση για την Εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Επίδοση βαθμολογίας Β΄τριμήνου

Μαρ 201920

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019,  από τις 12:30 μ.μ. και μετά,  θα δοθεί η βαθμολογία του β΄τριμήνου και θα γίνει ενημέρωση από τους δασκάλους για την πρόοδο των μαθητών.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίδοση βαθμολογίας Β΄τριμήνου

13ος Διαγωνισμός της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Μαρ 20192

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του Σχολείου μας, την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019, πήραν μέρος στον 13ο Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας: Θέματα Ε’ τάξης

Θέματα ΣΤ τάξης

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 13ος Διαγωνισμός της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Αποτελέσματα επιτυχόντων στο Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Φεβ 201925

Το παράρτημα της ΕΜΕ Εύβοιας θα απονείμει τα αριστεία στους μαθητές του Νομού που διακρίθηκαν στον 12ο  πανελλήνιο διαγωνισμό μαθηματικών « Μικρός Ευκλείδης» της ΕΜΕ των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του Δημοτικού  της 9ης Μαρτίου 2018.  Η  απονομή για τους μαθητές των σχολείων του Δήμου Κύμης Αλιβερίου θα γίνει στο Αλιβέρι σε ειδική  εκδήλωση τον Απρίλιο και Μάϊο του 2019 σε ημερομηνία που θα  ανακοινωθεί .

Οι επιτυχόντες μαθητές του σχολείου μας για την περσινή σχολική χρονιά(2017-2018) ήταν:

ΤΑΞΗ ΣΤ

Αϊδίνης Σταύρος

Ισμαϊλάνι Λεντιάνα

ΤΑΞΗ Ε

Περήφανου Μαρία-Μαρίνα

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποτελέσματα επιτυχόντων στο Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Ψυχολόγοι στα σχολεία

Φεβ 20198

Ενημερώνουμε πως με την υπ. αριθμ.Φ/220971/Δ1/21-12-2018 Υ.Α. (ΦΕΚ5915, τ. Β) τοποθετήθηκε Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, κλάδου ΠΕ 23, (ψυχολόγος) στο Σχολείο μας μέχρι το τέλος του σχολικού έτους. Η κ Βάθη Μαρία, Ψυχολόγος, θα ασκεί καθήκοντα μια ημέρα την εβδομάδα(κάθε Πέμπτη), θα συνεργάζεται με εκπαιδευτικούς και γονείς με σκοπό την εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας και την προώθηση του εκπαιδευτικού έργου.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψυχολόγοι στα σχολεία

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Φεβ 20197

Σχετικά με την εποχική γρίπη συστήνονται από το Υπουργείο Παιδείας οι παρακάτω οδηγίες(κανόνες ατομικής υγιεινής), με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

1.Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου

μόλυνσης.

2.Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων

προσωπικών αντικειμένων.

3. Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του

αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.

4. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους

κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση

με το στόμα.

5. Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό

ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με

αλκοόλη.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

Ιαν 201929

Η  εορτή των Τριών Ιεραρχών30 Ιανουαρίου 2019, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας αποτελεί ημέρα αργίας για τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Επομένως οι μαθητές δε θα έρθουν στο σχολείο.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

Λειτουργία Σχολείου-κανονικά τα μαθήματα στις 11-1-2019

Ιαν 201910

Την Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019 ξεκινούν κανονικά τα μαθήματα μετά τις γιορτές και τη διακοπή  από τις πρόσφατες χιονοπτώσεις.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λειτουργία Σχολείου-κανονικά τα μαθήματα στις 11-1-2019

Παράταση αναστολής λειτουργίας Σχολείου

Ιαν 20199

Ύστερα από ενημέρωση που είχαμε από το Δήμο Κύμης-Αλιβερίου  τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά  και αύριο, Πέμπτη  10 Ιανουαρίου 2019, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παράταση αναστολής λειτουργίας Σχολείου

Παράταση αναστολής λειτουργίας Σχολείου

Ιαν 20198

Ύστερα από ενημέρωση που είχαμε από το Δήμο Κύμης-Αλιβερίου  τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά  και αύριο, Τετάρτη  9 Ιανουαρίου 2019, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Αναστολή λειτουργίας Σχολείου

Ιαν 20197

Ύστερα από ενημέρωση που είχαμε από το Δήμο Κύμης-Αλιβερίου  τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά αύριο, Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2019, λόγω χιονόπτωσης.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναστολή λειτουργίας Σχολείου
« Παλιότερα άρθρα