“Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης”

Συμμετέχουμε στην Δράση του Υ.Π.Θ. :“Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης”, δείχνοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στους ανθρώπους που θα περάσουν τις γιορτινές ημέρες μακριά από τους οικείους τους, μέσα σε ένα νοσοκομείο.

Η διαδικασία είναι απλή:

• Οι μαθητές/μαθήτριες ζωγραφίζουν σε χαρτί (μεγέθους το πολύ Α4) μια ευχετήρια κάρτα ή  μπορούν να δημιουργήσουν στον υπολογιστή τους την κάρτα τους με κάποιο πρόγραμμα ζωγραφικής, π.χ. paint και να την αποθηκεύσουν σε αρχείο εικόνας (.jpg, .png).
  • Οι γονείς  φωτογραφίζουν  την ζωγραφιά με το κινητό τους και την αποθηκεύουν σε αρχείο εικόνας (.jpg, .png).
  • Οι γονείς/κηδεμόνες με τα στοιχεία πρόσβασης του παιδιού τους στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο συνδέονται στην ιστοσελίδα https://gallery.sch.gr και υποβάλλουν την ευχετήρια κάρτα.

Προσοχή!  Σε κάθε κάρτα πρέπει να αναγράφεται μόνο το μικρό όνομα του/της μαθητή/τριας που τη φιλοτέχνησε καθώς και η σχολική μονάδα φοίτησής του/της.
Οι κάρτες θα αναρτηθούν σε ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και για λόγους προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών, δεν πρέπει να αναγράφεται το επώνυμο ή άλλα προσωπικά στοιχεία του/της μαθητή/μαθήτριας, επάνω στην κάρτα.

Οι κάρτες συστήνεται να αποσταλούν/αναρτηθούν ιδανικά έως την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου.

Η εγκύκλιος