Το κυνήγι θησαυρού των Χριστουγέννων

Την Τετάρτη 05/12/2018 μας περίμενε στο αντίστοιχο νούμερο ένας νέος γρίφος:

“Πίσω από βιβλία, σε βιβλιοθήκη,

είναι κρυμμένο, οδεύεις σε νίκη.”

Τα παιδιά έψαξαν παντού και τελικά βρήκαν το νέο βήμα στην κεντρική βιβλιοθήκη του σχολείου. Έλεγε τα εξής:

“Τέχνης ημέρα να ξέρεις είναι.

Πούλιες και κόλλες και κολάζ η τέχνη είναι.”

Έπρεπε λοιπόν να ζωγραφίσουν τα χριστουγεννιάτικα δεντράκια τους και να κολλήσουν επάνω πούλιες και αστεράκια, με το ξυλάκι από σουβλάκι….

Την Παρασκευή 7/12/2018, έπρεπε να στολίσουν το δεντράκι τους, όπως φαίνεται στην ανάρτηση της Παρασκευής…..

Τη Δευτέρα 10/12/2018 ένας νέος γρίφος βρισκόταν μέσα στο σακουλάκι με τον αριθμό 10:

“Πίσω από κουρτίνα τώρα ψάξε.

Δεν έχει παράθυρο,

αλλά εκεί πηγαίνεις μοναχός

και κλείνεις την κουρτίνα.”

Αμέσως κατάλαβαν ότι ο γρίφος κρυβόταν στις τουαλέτες των παιδιών.. όμως δεν ήταν καθόλου εύκολο να βρουν πού τον είχαμε κρύψει… χιχιχιχι…. και ομολογούμε ότι απολαύσαμε πολύ την προσπάθεια να μπαίνουν και να βγαίνουν χωρίς να βρίσκουν τίποτα….. χιχιχιχιχι…..

Τελικά ο γρίφος έλεγε:

“Μήπως ξέρεις τα Χριστούγεννα τι θα πουν;

Μήπως τα βιβλία το εξηγούν;

Ψάξε στην τάξη βιβλίο σωστό.

Όχι ό,τι να ναι. Χριστουγεννιάτικο.”

Νέο κυνήγι θησαυρού… τώρα να βρουν ένα βιβλίο χριστουγεννιάτικο… ανάμεσα στα πολλά που έφεραν βρήκαν και αυτό:

ευκαιρία λοιπόν να το διαβάσουμε και να μιλήσουμε για αυτή τη γιορτή που έρχεται τώρα στα κοντά, τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.

Κι αφού διαβάσαμε και μάθαμε τί γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα, έπρεπε να φτιάξουμε και μία δική μας φάτνη… Χαρτοδιπλωτική και μέσα οι φιγούρες μαύρες γιατί φαίνονται σα σκιές από τη λάμψη του αστεριού….. όποιος ήθελε ζωγράφιζε και τα ζωάκια….

Την Τρίτη 11/12/2018, ακόμη ένας γρίφος ήταν κρυμμένος στη σακουλίτσα με τον αριθμό 11. Αφού εντοπίσαμε τον αριθμό 11 και κατεβάσαμε τη σακούλα, ανακαλύψαμε αυτό το γρίφο:

“Κάτω από χαλί, δεν ξέρω σε ποια τάξη.

Της κ. Φανής, της κ. Λίνας; Σίγουρα όμως πρέπει να ψάξεις.

Νέος γρίφος σε περιμένει

Και τα Χριστούγεννα πιο κοντά φέρνει.”

Αρχίσαμε λοιπόν τις καθαριότητες.. όλα τα χαλιά της τάξης και όλου του σχολείου σηκώθηκαν από κάθε πλευρά τους… ένας μικρός χαμός έγινε και στο τέλος βρήκαν το νέο βήμα:

“Ζυμαρένια στολίδια με αλεύρι και νερό.

Η μέρα σήμερα έχει χαμό.”

Και ανέλαβε η κ. Φανή τα δικά της.. Σόδα, κορν φλάουρ, νερό και στην κατσαρόλα για πολύ ανακάτεμα….

Άνοιγμα με λαδόκολλες για να μη κολλήσει το ζυμαράκι και ένα κουπ πατ αστεράκι για να φτιάξουμε τα στολιδάκια για το δέντρο μας… Σουβλάκι για να χαράξουμε το αρχικό μας και να βάλουμε μερικές τελίτσες και έτοιμο το στολιδάκι μας…

Την Τετάρτη 12/12/2018 το νούμερο 12 μας περίμενε με ένα νέο βήμα για το κυνήγι θησαυρού.

“Πίσω από την πόρτα ψάξε σήμερα.

Γρίφος κρυμμένος ήσυχα και ήμερα.

Πόρτες το σχολείο δεν έχει πολλές.

Είναι πέντε ψάξτες όλες.”

Τα παιδιά άρχισαν να ψάχνουν παντού… όμως δε σκέφτηκαν ότι είχαμε κρύψει το γρίφο πίσω από την εξώπορτα του σχολείου… και λόγω κρύου, κανένας δε σκέφτηκε να την ανοίξει…. μετά από πολύ ώρα, η πόρτα άνοιξε και ο γρίφος αποκαλύφθηκε….

“Κάρτα Χριστουγεννιάτικη με πολλές ευχές.

ΑΓΑΠΗ, ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΖΕΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.”

Μια χριστουγεννιάτικη κάρτα ήταν η σημερινή μας κατασκευή.

Και το κυνήγι θησαυρού συνεχίζεται.. ένας γρίφος για κάθε μέρα μέχρι τα Χριστούγεννα…..