Η τελεία

Σπίτι μένω και μαθαίνω

(5 Απριλίου 2020)

Αφού ανέβασα στις 2 Απριλίου στο blog του Νηπιαγωγείου υλικό για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου  στη συνέχεια  σκέφτηκα να  διαβάσω στα παιδιά εγώ η ίδια ένα βιβλίο όπως κάναμε πολλές πολλές φορές στο σχολείο.  Αυτή τη φορά βεβαία θα το τραβούσα σε βίντεο και θα τους το έστελνα  να το δουν, αφού τα σχολεία παραμένουν κλειστά από τις 5 Μαρτίου.

Το βιβλίο είναι “Η τελεία” του Peter Reynolds ένα από τα πιο αγαπημένα των παιδιών αλλά και δικό μου, αφού τονίζει τη μαγική δύναμη της σωστής παρέμβασης, με το σωστό – ήπιο τρόπο, στη σωστή στιγμή για να κινητοποιήσεις και να ξεκλειδώσεις ένα παιδί τονώνοντας την αυτοπεποίθησή του.

Ύστερα επισύναψα σε ένα mail  το link από tο βίντεο που έφτιαξα και το έστειλα στα παιδιά ελπίζοντας να να το χαρούν και ύστερα περίμενα να μου στείλουν τις ζωγραφιές τους αλλά και τα σχόλιά τους.

Εδώ είναι μερικές από αυτές!

Αν θέλετε να δείτε μια παλαιότερη ανάρτηση γι αυτό το βιβλίο μπορείτε να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο