“PRESCHOOLERS IN ROBOLAND”
Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι το παραγόμενο υλικό από τη διεξαγωγή του Προγράμματος E-Twinning 2023-2024 με τίτλο : “Preschoolers in Roboland”
https://drive.google.com/file/d/1uu7yC4LJeOmz427bUFMwbdtdsxWzOWCk/view?usp=sharing
Tο σχολικό έτος 2023-2024 το Νηπιαγωγείο μας για πρώτη φορά βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να αποτελεί μέλος της Ευρωπαϊκής κοινότητας του E-twinning και να συμμετέχει σε ένα πρόγραμμα επιλογής μας με τίτλο : “Preschoolers in Roboland”. Στο έργο αυτό θα συμμετέχουν Νηπιαγωγεία από Ελλάδα, Τουρκία, Ιταλία, Ρουμανία και Πολωνία με μαθητές 5- 6 ετών. Το e-Twinning είναι ένα πρόγραμμα που προσφέρει πολλές ευκαιρίες για εφαρμογή καινοτομιών και δημιουργικής μάθησης στη διδακτική πράξη ,έτσι ώστε και εμείς οι εκπαιδευτικοί αλλά κυρίως οι μαθητές μας να επωφελούνται από τη συνεργασία με τα σχολεία των άλλων χωρών και το μάθημα να αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση. Στόχος του συγκεκριμένου έργου είναι οι μικροί μας μαθητές, δουλεύοντας συνεργατικά, να αναπτύξουν γνώσεις και δεξιότητες που είναι απαραίτητες στην καθημερινή ζωή, γλωσσικές, ψηφιακές, κοινωνικές, επικοινωνιακές .Το πρόγραμμα αυτό θα υλοποιηθεί από Οκτώβριο 2023 έως και Ιούνιο 2024.
Οι πρώτες μας δουλειές:
Ενημερωτική Επιστολή σε γονείς -‘Εντυπο γονικής Συγκατάθεσης
Δημιουργήσαμε το δικό μας Λογότυπο του έργου και το αποστείλαμε στους εταίρους μας
Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα CODE-WEEK 2023
Λύκος, αρνί, γρασίδι – Επίλυση γρίφου
Εγγραφή ως μαθητής στη πλατφόρμα code.org
Βεβαιώσεις συμμετοχής μαθητών από το code.org
Χρωμοσελίδες με την εφαρμογή Quiver
Απλά πειράματα με την ενέργεια
Αξιολόγηση του Προγράμματος από μαθητές
Αξιολόγηση του Προγράμματος από εκπαιδευτικούς
Ολοκλήρωση του Προγράμματος -Έπαινος Συμμετοχής