“Πορεία στη Φάτνη”

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΉ 2016

Με  παραδοσιακούς  χορούς  και  κάλαντα από  τη  Χίο  και  τη  Πελλοπόνησο  ξεκίνησε  το  πρώτο  μέρος  της  γιορτής  για  να  καλωσορίσουμε  τους  επισκέπτες  μας  και  να  τους  ευχηθούμε  :    Χρόνια  πολλά

Ακολούθησαν  μοντέρνες χορογραφίες  από  τα  κορίτσια  να  πρωτοστατούν  και  να  κλέβουν την  παράσταση  με   τα  “Χριστούγεννα”  της  Δ. Βανδή

τα  αγόρια  στο  τραγούδι  της  Κ. Γαρμπή “Ρούντολφ,  το  ελαφάκι  ”

στη  συνέχεια   τραγουδήσαμε  πολλά  αγαπημένα  Χριστουγεννιάτικα  τραγούδια  και  αποχωρήσαμε  για  να  ετοιμαστούμε  για  τη  θεατρική  παράσταση   με  τίτλο : “ Πορεία  στη  φάτνη”

η  νύχτα  η  μαγική  έχει  φθάσει… και  χορεύει  με  τα  αστεράκια  τα  λαμπρά , τη  Πούλια  και  τον  Αυγερινό, μαζί και  με  το  γνωστό  φεγγάρι….
το  φεγγάρι  εξιστορεί  σε  όλους  πάνω  στον  ουρανό  όσα  είδε όταν κατέβηκε  στη γη ….
“Είδε  πολλά , είδε καλά, χαρές ,φωνές  και  πανηγύρια  .Έναν κόσμο  ολόκληρο φορτωμένο  με  στολίδια . Μα  αλίμονο, όχι  μόνο  αυτά. Είδε  φωτιές, είδε  καπνούς όπου  και  να κοιτούσε. Είδε πολέμους  φοβερούς. όπου  κι  αν περνούσε. Άκουσε  ντουφέκια, άκουσε  κανόνια και  κάτι  ακόμα  πιο  σκληρό. Είδε παιδάκια αρρωστημένα κι  άλλα  ζητούσαν  φαγητό  με  χέρια απλωμένα…και  μέσα  σε όλα αυτά βρήκε  και κείνο το  βρέφος το  μικρό που  με  απλωμένο  το χεράκι  ζητούσε  λίγη  ζεστασιά.

και  έτσι  αστεράκια  και  αγγελάκια από  τον  ουρανό  κατεβαίνουν κάτω  στη  γη  να  στείλουν φως και  ζεστασιά ,  να  διώξουνε  τη  παγωνιά.

Την  ευτυχία , τη χαρά  να  φέρουνε  και πάλι  στον κόσμο  κάτω  τον τρελό ,το Άγιο  κείνο  βράδυ
Μαζί εύχονται  και  οι  χιονούλες, αγάπη  να  απλωθεί  σε όλα  της  γης  τα πλάτη, υγεία χαρά  και  ευτυχία, ομορφιά πολλή και  γαλήνη  στη  ψυχή   και  λένε  στο  Χριστούλη να  είναι κοντά  τους για  παντοτινά

και  στο τέλος  μας περίμενε  μια  έκπληξη   ….η επίσκεψη- αστραπή  του  Άγιου  Βασίλη   που  μοίρασε  δώρα  σε όλα  τα  παιδιά   του  σχολείου  μας  , αλλά  και  στους  μικρούς  μας  επισκέπτες

γεμάτοι  ανυπομονησία και  χαρά  περιμένουμε  να  δούμε  τα  δώρα