«Πάσχα – Εθελοντισμός»

Μία από τις δύσκολες θεματικές ενότητες που επεξεργαζόμαστε στο Νηπιαγωγείο είναι και η έννοια του εθελοντισμού, της αγάπης, της προσφοράς στον συνάνθρωπό μας!!!!!!!!!.Μαθαίνουμε από τα πρώτα κιόλας βήματά μας  στη σχολική κοινότητα ότι  : » Είναι όμορφο να σε αγαπούν, μα πιο ωραίο την αγάπη να προσφέρεις.!!!!!!!!!!!!» Για τη φετινή χρονιά λοιπόν επιλέξαμε να  συλλέξουμε τρόφιμα , να κατασκευάσουμε Πασχαλινές λαμπάδες και να τις προσφέρουμε στην ενορία της τοπικής μας κοινότητας  όπως κάναμε και άλλοτε , μιας και  ο ιερέας γνωρίζει  σαφώς καλύτερα ποιοι είναι οι συνάνθρωποί μας που βρίσκονται στη γειτονιά του σχολείου μας και  χρειάζονται την υποστήριξή μας και την αγάπη μας εμπράκτως. Ως εκπαιδευτικός συγχαίρω τους γονείς των μαθητών μου, οι οποίοι προσέφεραν οικειοθελώς  τα δέοντα  και συμμετείχαν σε αυτή την πράξη αγάπης ενισχύοντας παράλληλα το εκπαιδευτικό μας έργο!!!!!! Παράλληλα η δράση μας αυτή έχει δηλωθεί και  στο «Χαμόγελο του παιδιού» και  θα λάβουμε μέρος στο Διαγωνισμό για τα δεύτερα βραβεία που έχουν καθιερωθεί από πέρυσι «You  smile»,ανοίγοντας ακόμα πιο πλατιά τις πύλες του Νηπιαγωγείου μας στην ευρύτερη κοινωνία!!!!!!!!!!!!!
Ευχόμαστε  η δράση μας αυτή να γίνει παράδειγμα προς μίμηση σε όλους!!!!!!!

ΚΑΛΟ  ΠΑΣΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όταν φθάσαμε στην  ενορία   της  Αγίας  Σοφίας,  όπου  και   εκκλησιαζόμαστε  μας   καλωσόρισε  ο  παπά-  Χρήστος μας  είπε  για  τα  θαύματα  και  τα   Πάθη  του  Χριστού   μας,  μας   έδειξε   τα  σκεύη   της  Θείας  κοινωνίας,  μπήκανε  και  στο  ιερό  τα  αγόρια  μας   και   μας  αποχαιρέτησε  δίνοντάς  μας   την  ευλογία  του  Χριστού  με την  υπόσχεση   να  έρθει  μια  μέρα  στο  σχολείο  μας   να  μας  πει   και  άλλες  ωραίες  ιστορίες   για  τους  Αγίους  όλους.