«Ζώα & φυτά… αλλιώς» – περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Μουσείου «Τσαλαπάτα»

Μαρ 20236

Την Πέμπτη 2/3/2023 οι Α’ και Β’ τάξεις του Δημοτικού σχολείου Ευξεινούπολης επισκέφθηκαν το Μουσείο Τσαλαπάτα στον Βόλο. Οι μαθητές της Α’ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα: «Τα 3 γουρουνάκια πάνε Μουσείο…». Μέσα στον επιβλητικό χώρο του μουσείου οι μικροί μαθητές μέσα από την δραματοποίηση και με παιχνιώδη τρόπο ανακάλυψαν τα υλικά κατασκευής των σπιτιών από την αρχαιότητα ως σήμερα. Επίσης γνώρισαν την «γιαγιά μηχανή» και μπήκαν στον «παππού φούρνο».

Οι μαθητές της Β’ τάξης παρακολούθησαν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Ζώα & φυτά… αλλιώς». Τα παιδιά άκουσαν την ιστορία της λίμνης Κάρλα, τη σχολίασαν και πρότειναν ενέργειες για να δείξουν την αγάπη τους προς τη φύση. Είδαν και έμαθαν τα ζώα που ζουν στη λίμνη και στη συνέχεια τα ζωγράφισαν με δακτυλοτυπώματα.

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Β΄Τάξη - 2nd Grade, Τα Νέα του Σχολείου - School News| με ετικέτα , , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Ζώα & φυτά… αλλιώς» – περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Μουσείου «Τσαλαπάτα»

Μάρτιος 2023