Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δομών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση που εκδόθηκε στις 15 Νοεμβρίου 2020. Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία παραμένουν κλειστά, όπως και τα Γυμνάσια και τα Λύκεια της χώρας, μέχρι και τις 27 Νοεμβρίου 2020.
Σύμφωνα με τις οδηγίες, η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση. Η σύγχρονη τηλεκπαίδευση ξεκινάει την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2020 μέσω της πλατφόρμας Webex και θα πραγματοποιείται από τις 14:10 μέχρι τις 17:20. Η τηλεκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική και η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’. Για το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθητών θα ενημερωθείτε μέσω email, όπως επίσης και για τις διευθύνσεις των εκπαιδευτικών στην πλατφόρμα webex. Το ωράριο διδασκαλίας θα είναι το ακόλουθο:
Τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 από τις 8:15 – 10:00 θα μπορούν γονείς και κηδεμόνες να παραλάβουν βιβλία και προσωπικά αντικείμενα των μαθητών που έχουν τυχόν παραμείνει στις σχολικές μονάδες, τηρώντας πλήρως τα μέτρα πρόληψης και αποφυγής συνωστισμού.
Σχόλια – Comments