7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2020

Σεπ 202026

Με σύνθημα «Αθλούμαι – Μένω Υγιής – Μένω Ασφαλής» και τηρώντας τις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ αναφορικά με την διασφάλιση της υγιεινής και ασφάλειας των συμμετεχόντων μαθητών – μαθητριών και εκπαιδευτικών, διοργανώθηκαν στο σχολείο μας δράσεις την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου με αφορμή την 7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2020. Τα παιδιά του σχολείου μας ενεργοποιήθηκαν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου και βίωσαν τα ευεργετικά οφέλη της άσκησης, με σκοπό την προώθηση του σωστού τρόπου ζωής, που περιλαμβάνει την άσκηση και την υγιεινή διατροφή.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ’ Τάξεων ασχολήθηκαν με τα οφέλη των ομαδικών αθλημάτων, όπως το ποδόσφαιρο, το βόλεϊ και το μπάσκετ, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Κωνσταντίνου Γουργιώτη. Αποσκοπώντας κυρίως στο να προωθηθεί η κοινωνική ενσωμάτωση και η ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών, τα συγκεκριμένα ομαδικά αθλήματα επελέγησαν επίσης για την προώθηση του σεβασμού, της εργατικότητας, της επιμονής και της αυτοπεποίθησης. Τα παιδιά των τεσσάρων πρώτων τάξεων του σχολείου μας ενημερώθηκαν για τα οφέλη του αθλητικού χορού, έκαναν ζέσταμα και χόρεψαν υπό την καθοδήγηση της κας Μαρίτας Τσάτσου, η οποία είναι δασκάλα χορού, χορογράφος, Διεθνής Κριτής Χορού στην Εθνική Χοροαθλητική Ομοσπονδία Ελλάδος και μέλος της Παγκόσμιας Χοροαθλητικής Ομοσπονδίας (WDSF). Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’ Β’, Γ’ και Δ’ Τάξεων ανακάλυψαν βιωματικά τα οφέλη του χορού στη ζωή μας, αλλά ενημερώθηκαν και για τη δυνατότητα ενασχόλησης με τον αθλητικό χορό, ως μέσο ευχάριστης άσκησης, απόκτησης και διατήρησης μιας καλής και υγιούς φυσικής κατάστασης, καλλιέργειας της άμιλλας και βελτίωσης της διάθεσης.

Δείτε εδώ στιγμιότυπα από τις δράσεις μας: 7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σεπτέμβριος 2020

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.