1ο Σεμινάριο Διαχείρισης προβλημάτων της σχολικής τάξης

Τρίτη 19-2-2019, από 5μμ ως 9μμ

Στο 5ο ΓΕΛ Καλλιθέας  πραγματοποιήθηκε το πρώτο από τα τρία προγραμματισμένα σεμινάρια της θεματικής «Διαχείριση Προβλημάτων  Σχολικής Τάξης».

Συμμετείχαν περισσότεροι από εκατό εκπαιδευτικοί από τις δύο βαθμίδες της εκπαίδευσης, προερχόμενοι από τα σχολεία ευθύνης του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής.

Κεντρική ομιλήτρια ήταν κ Ράνια Κυριαζή, πρώην Σχολική Σύμβουλος η οποία με την εξαίρετη ομιλία της καθήλωσε τους εκπαιδευτικούς.

Το θέμα της ομιλίας της κας Κυριαζή ήταν Τα όρια και οι κανόνες ως προϋπόθεση αποτελεσματικής λειτουργίας της τάξης και της αρμονικής συνεργασίας σχολείου- οικογένειας.

Ακολούθησε συζήτηση, δόθηκαν απαντήσεις και τελείωσε το πρώτο μέρος του σεμιναρίου.

Μετά το διάλειμμα έγιναν τέσσερα σεμινάρια ως εξής:

Εργαστήρια Πρωτοβάθμιας

1. Τίτλος: Συμβόλαιο τάξης Συντονίστριες- εμψυχώτριες: Έφη Χριστοπούλου (ΣΕΕ-ΠΕ70) και Μαρία Σαλαγιάννη (ΠΕ60)
  2. Τίτλος: Όρια και κανόνες στην τάξη: Συντονιστές- εμψυχωτές: Νίκος Καμήλος ΣΕΕ-ΠΕ70-Ιωάννα Καμπούρμαλη ΣΕΕ-Ε70

Εργαστήρια Δευτεροβάθμιας:

1. Κοινωνιόγραμμα και Αποσαφήνιση αξιών: Δημήτρης Καλαϊτζίδης ΣΕΕ-ΕγΑ και Ανδριανός Μουταβελής-ΣΕΕ-ΕΑ &ΕΕ
  2. Χτίζοντας κανόνες στην τάξη: Ράνια Μπελτέ-ΣΕΕ-ΠΕ87.01 και Ασημίνα Κοντογεωργίου-ΣΕΕ-ΠΕ04

Ευχαριστούμε την κα Κυριαζή για την εξαίρετη ομιλία και τις εύστοχες καθώς και χρήσιμες απαντήσεις της στα ερωτήματα των εκπαιδευτικών.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή κ. Γ. Χούσο και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του 5ου ΓΕΛ Καλλιθέας για την φιλοξενία του σεμιναρίου.

Διαβάστε εδώ σημειώσεις από την παρουσίαση της κ. Ράνιας Κυριαζή

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.