Γυμνάσιο

Διδακτικές πρακτικές εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στα φιλολογικά μαθήματα

Καθώς τα νέα μέτρα κατά της πανδημίας καθιστούν αδύνατη τη διά ζώσης διεξαγωγή της επιμορφωτικής ημερίδας «Διδακτικές πρακτικές εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στα φιλολογικά μαθήματα» (που είχε προγραμματιστεί για το Σάββατο 03.10.2020), η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως και μπορούν να την παρακολουθήσουν όσοι  συνάδελφοι υπέβαλαν ή θα υποβάλουν αίτηση μέσω της σχετικής ηλεκτρονικής φόρμας (http://shorturl.at/CMP28). Επιπλέον, λόγω ανάγκης επίλυσης τεχνικών προβλημάτων που σχετίζονται με την πλατφόρμα webex, θα υπάρξει μετάθεση της ημερομηνίας διεξαγωγής κατά μία εβδομάδα, δηλαδή: Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020, 10.00-14.30.

Παρακαλούμε τους συμμετέχοντες (participants) να εισέλθουν στον σύνδεσμο https://minedu-secondary.webex.com/meet/nlinardos πριν από την έναρξη παρουσίασης των εισηγήσεων (09:45 – 10:00) και να αναμείνουν στον «προθάλαμο» (lobby) μέχρι να γίνουν δεκτοί από τους διαχειριστές (hosts) στην ψηφιακή αίθουσα. Κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης, οι συμμετέχοντες παρακαλούνται να έχουν απενεργοποιήσει τα μικρόφωνά τους (mute), για να αποφευχθούν προβλήματα σχετικά με την ποιότητα του ήχου. Τυχόν σχόλια ή ερωτήσεις προς τους εισηγητές μπορούν να υποβάλλονται γραπτώς μέσω της «συνομιλίας» (chat).

Επισυνάπτεται εκ νέου το πρόγραμμα με μια μικρή προσθήκη.

Οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ02 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Νικόλαος Λινάρδος, Αγγελική Χρονοπούλου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Α΄ μέρος: Εισαγωγή – Διδακτικές πρακτικές στη Νεοελληνική Γλώσσα – Λογοτεχνία: 10.00 – 11.30

Γιούλη Χρονοπούλου, ΣΕΕ 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής: «Οι βασικές αρχές της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης»

Μαρία Μιχάλη, 2ο Γυμνάσιο Αγ. Δημητρίου: «Δραστηριότητες παραγωγής λόγου στο wiki και άλλες δημιουργικές εργασίες», Λογοτεχνία (λογοτεχνικό βιβλίο) -Νεοελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου

Μαρία Πατσατζή, 9ο Γυμνάσιο Καλλιθέας: «Εποχή Κορωνοϊού: Αξιοποιώντας κείμενα και εικόνες της επικαιρότητας στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Γυμνασίου»

Ελένη Γκόνου, Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης: «Διδάσκοντας Νεοελληνική Γλώσσα στη Γ΄ Γυμνασίου μέσω της σύγχρονης και ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης»

Γιώργος Θώδης, Λία Καρίμαλη, Μαρία Παπαδοπούλου, Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης: «Η πρόσληψη της αρχαιότητας από τους ποιητές της γενιάς του ’30: μια δράση εξ αποστάσεως στις μέρες αναστολής λειτουργίας των σχολείων», Λογοτεχνία Α΄ και Β΄ Λυκείου

Έφη Χατζηκυριάκου, 1ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου: «Νέα Ελληνικά Β΄ ΕΠΑΛ: Αντι-προτάσεις και προβληματισμοί για την ασύγχρονη διδασκαλία»

Διάλειμμα 11.30-12.00

Β΄ μέρος: Δράσεις ΠΕΚΕΣ – Διδακτικές πρακτικές στην Ιστορία: 12.00-13.00

Νίκος Λινάρδος – Γιούλη Χρονοπούλου, ΣΣΕ 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής: «Ο λογοτεχνικός διαγωνισμός “Μένοντας σπίτι…”, μια δράση του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής στην περίοδο της καραντίνας»

Γιούλη Χρονοπούλου, ΣΕΕ 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής: «Ξεφυλλίζοντας στον αέρα…», μια δράση για τη Λογοτεχνία του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής στο πλαίσιο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

Μαρία Σταμάτογλου, 2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας: «Ψηφιακή βόλτα στην εποχή του χαλκού, Ιστορία Α΄ Γυμνασίου: Κυκλαδικός, Μινωικός & Μυκηναϊκός πολιτισμός»

Μαρία Παπαδοπούλου, Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης: «Ψηφιακή αφήγηση με χρήση χάρτη σε περιβάλλον storymap», Ιστορία Β΄ ΓΕΛ

Διάλειμμα13.00-13.30

Γ΄ μέρος: Διδακτικές πρακτικές στα Αρχαία Ελληνικά: 13.30- 14.30

Φαίη Βούλγαρη, 9ο Γυμνάσιο Καλλιθέας: «Εμπεδώνοντας τις πρώτες γνώσεις μας στη Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας Α΄ Γυμνασίου: τονισμός, ουσιαστικά και ρήματα με πολύτιμους βοηθούς σταυρόλεξα, διασκεδαστικά βίντεο και ασκήσεις αυτοδιόρθωσης»

Άννα Μαρία Σιδηροπούλου, 9ο Γυμνάσιο Καλλιθέας:

«Με τον Αίσωπο παρέα/ διδαχτήκαμε αρχαία/ κι ήτανε σπουδαία και φίνα/ μες στου ιού την καραντίνα: Μια πρόταση … διασκεδαστικής σύγχρονης και ασύγχρονης διδασκαλίας των Αρχαίων Ελληνικών της Β΄  Γυμνασίου»

Παναγιώτα Σουρίδη, 3ο Γυμνάσιο Αργυρούπολης: «Δημιουργία ηλεκτρονικού ημερολογίου με τίτλο “Μια χρονιά μαζί…στο Αρχαίο Θέατρο Διονύσου!”, στο πλαίσιο της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας Γ΄ Γυμνασίου»

Πόπη Τσαλίκουσου, 1ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης: «Ταξίδι στα Κερκυραϊκά με όχημα την ψηφιακή τεχνολογία», Αρχαία Ελληνικά Α΄ Λυκείου

Τερέζα Γιακουμάτου, Επιμορφώτρια Β΄ επιπέδου ΤΠΕ: «Νέες δυνατότητες της πλατφόρμας webex»

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ FLIPBOOK ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής στην Αγγλική Γλώσσα με το γενικό τίτλο «STAY at HOME»

ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  ΔΡ. ΜΑΡΙΑ ΑΝΔΡΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΕΕ ΠΕ06

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ για το ΕΝΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ (ΕΠΣ ΞΓ) ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΜΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ (ΠΕΑΠ).

Επιμορφωτικό υλικό Ημερίδας«Ενεργός Πολιτότητα και εργαλεία web 2.0» για εκπαιδευτικούς ΠΕ06