ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ

• Πανελλαδική Διαδικτυακή Διημερίδα

“Προκλήσεις και προτάσεις στη διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ)”

Τα links με τις Καλές Πρακτικές εμπεριέχονται στο Δελτίο Τύπου.

Δελτίο Τύπου

• ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ Π.Ε. & Δ.Ε.   ΚΛ. ΠΕ 06  Δ΄ΑΘΗΝΑΣ

Με μεγάλη επιτυχία διεξάχθηκε την Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2021 και κατά τις ώρες 18:00 – 20:30, η επιμορφωτική διαδικτυακή ημερίδα «Using educational technology to enhance teaching and learning opportunities in EFL classroom» για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, που διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Αγγλικής Γλώσσας (Κλ.ΠΕ06), κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου μέσω Cisco Webex Meetings.

Την επιμορφωτική διαδικτυακή ημερίδα, που ήταν προαιρετική, συντόνισε και προλόγισε η ΣΕΕ ΠΕ06 κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου. Προσκεκλημένες ομιλήτριες ήταν έξι προσοντούχες εκπαιδευτικοί Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06.

1. ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΛΦΟΓΛΟΥ.Δρ. Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, με μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στη Μετάφραση και τη Μεταφρασεολογία.  Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας στο Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων. Διδάσκει Διδακτική Μεθοδολογία στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Εξειδίκευσης Καθηγητών Αγγλικής του ΕΑΠ.

“Padlet argumentation”

1. ΕΙΡΗΝΗ ΑΡΝΑΟΥΤΗ. Εκπαιδευτικός ΠΕ06 στο Πρότυπο Γ.Ε.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης – “MA in Literature: Literary Translation & Comparative Literature” του University of Essex, U.K., “MA in Education & Technology” του UCL, U.K.  – “PhD in Media Education” του Institute of Education, University of London, U.K.

Video Making in language Learning”

1. ΓΙΟΥΛΗ ΓΥΦΤΟΥΛΑ. Εκπαιδευτικός Κλ. ΠΕ06 – Υποψήφια Διδάκτωρ στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΤΑΓΦ– ΕΚΠΑ) – Υποδιευθύντρια στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου.

European and national projects unmuted in the Covid era”.

1. ΜΑΡΙΑ ΛΟΓΓΙΝΙΔΟΥ. Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας  ΠΕ06 στο  10o Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου – M.A. Applied Linguistics – University of Warrick – M.Ed. Πληροφορική στην Εκπαίδευση (ΠΤΔΕ-ΕΚΠΑ) – Επιμορφώτρια Β΄ Επιπέδου στις ΤΠΕ.

Superlative Wonders – Infusing a grammar lesson with a creative twist”.

1. ΡΑΝΙΑ ΚΑΠΑΡΑΛΙΩΤΗ. Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου –  MA in Creative Writing.
  2. ΚΑΤΙΑ ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΥ. Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας Β/θμιας Εκπαίδευσης – ΜΑ στις Επιστήμες της Αγωγής με ειδίκευση στην Εκπαιδευτική Τεχνολογία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας) – Επιμορφώτρια Β΄ Επιπέδου ΤΠΕ για τη συστάδα των ξένων γλωσσών.

«Εργαλεία στην ψηφιακή τάξη e-class και η αξιοποίησή τους»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

18: 00 – 18:15

Έναρξη – Καλωσόρισμα επιμορφούμενων εκπαιδευτικών

ΜΑΡΙΑ ΑΝΔΡΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΕΕ ΠΕ06

– Πρόλογος

18:15 – 18: 35 ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΛΦΟΓΛΟΥ

“Padlet argumentation”

18:35 – 19:00 ΕΙΡΗΝΗ ΑΡΝΑΟΥΤΗ

Video Making in language Learning”

19:00 – 19:20 ΓΙΟΥΛΥ ΓΥΦΤΟΥΛΑ

European and national projects unmuted in the Covid era”.

19: 20 –19:40 ΜΑΡΙΑ ΛΟΓΓΙΝΙΔΟΥ

Superlative Wonders – Infusing a grammar lesson with a creative twist”.

19:40 – 20:00 ΡΑΝΙΑ ΚΑΠΑΡΑΛΙΩΤΗ

The Rosetta Stone. A History CLIL Lesson – Digital Storytelling/CLIL”.

20:00 – 20:20 ΚΑΤΙΑ ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΥ

«Εργαλεία στην ψηφιακή τάξη e-class και η αξιοποίησή τους»

20:20 – 20:30 Συζήτηση

Ακολούθως παρατίθενται σε μορφή PDF οι παρουσιάσεις των εισηγητριών.

Σημείωση:

α) Το βίντεο για την ιστορία της Ροζέτας, που παρουσίασε η κ. Ράνια Καπαραλιώτη καθώς και τα συνοδευτικά worksheet υπάρχουν στο φωτόδεντρο (στο e-yliko χρηστών) για να μπορεί να τα κατεβάσει και να τα χρησιμοποιήσει όποιος συνάδελφος ενδιαφέρεται. Η διεύθυνση είναι : The Rosetta stone  (έχω συμπεριλάβει τη διεύθυνση μέσα στο σημερινό pdf που σου στέλνω)

β) Η κ. Χριστίνα Κάλφογλου απέστειλε φωτογραφία με το Padlet της παρουσίασης.

γ) Η παρουσίαση της κ. Λογγινίδου ανευρίσκεται, επίσης, και στο σύνδεσμο  googleslide Superlative Wonders presentation.