Διασχολικό δίκτυο οικογενειακής ιστορίας

Το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής πήρε την πρωτοβουλία να διοργανώσει διασχολικό τοπικό δίκτυο οικογενειακής ιστορίας με τίτλο «Νέες και παλιές πατρίδες – Από την οικογενειακή στην επίσημη ιστορία» με στόχο την ανάδειξη της προσωπικής ιστορίας και της σύνδεσής της με τη γενική, τη συμβολή στη διδασκαλία της ιστορίας με την αποδοχή του βιώματος και του συναισθήματος, τη διατήρηση της μνήμης και την ανάδειξη του νήματος που ενώνει τις γενιές, αλλά και τη δικτύωση μεταξύ σχολείων της περιοχής.

Η πρώτη συνάντηση των μελών του δικτύου έγινε στις 26 Φεβρουαρίου 2019 στο 6ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης με την τιμητική παρουσία της ιστορικού Τασούλας Βερβενιώτη, που έχει πρωτοστατήσει στη δημιουργία των ομάδων προφορικής ιστορίας στην Ελλάδα. Η ίδια θα αναλάβει  σειρά σεμιναρίων για την εκμάθηση των εργαλείων της προφορικής ιστορίας, προκειμένου να εξασφαλιστεί η επιστημονικότητα και η εγκυρότητα του όλου εγχειρήματος, από το οποίο μελλοντικά θα προκύψουν ποικίλες δράσεις των σχολείων με την ενεργό ανάμειξη των μαθητών.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.