Αρχείο ημέρας 19 Ιανουαρίου, 2010

ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑΣ!

ta-magika-biblia-ths-diamantenias.pdf

ΣΗΜΕΡΑ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ!

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ!

ΑΦΙΣΑ-ΔΩΡΟ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΡΟΔΟΥ

dscn.jpg

Σήμερα φτιάξαμε μια αφίσα με τα αγαπημένα μας παραμύθια για να τη κάνουμε δώρο στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ρόδου που θα επισκεφτούμε αύριο!

Το βιβλίο

Σήμερα στο νηπιαγωγείο διαβάσαμε αυτό το ωραίο κειμενό για το βίβλίο! Διαβάστε το κι εσείς! Σίγουρα θα σας αρέσει!

Το βιβλίο δεν έχει στόμα, κι όμως μιλάει. Διηγείται ένα σωρό ιστορίες και λέει και ποιήματα, και τραγουδάει και τραγούδια με τις νότες. Η μαμά διαβάζει, και το βιβλίο μιλάει με το στόμα της. Όταν θα μάθω κι εγώ να διαβάζω, τότε το βιβλίο θα μιλάει με το δικό μου στόμα.

Α, όταν θα μάθω να διαβάζω, μήτε στιγμή δε θα αφήνω σε ησυχία το βιβλίο: θα το βάζω να μου διηγείται ιστορίες κι ιστορίες, ώσπου να κουραστώ. Κι ως την ώρα που θα κλείνουν τα μάτια μου από τη νύστα. Τότε θα βάζω το βιβλίο κάτω από το προσκέφαλο μου και μόλις θα ξυπνώ θα το βάζω να μου λέει μια μικρή ιστορία. Τώρα η μαμά με πηγαίνει στο Νηπιαγωγείο. Έχει κι εδώ βιβλία. Μας περιμένουν υπομονετικά. Η δασκάλα μας διαβάζει με δυνατή φωνή. Το βιβλίο είναι ευχαριστημένο που το ακούμε με προσοχή. Όταν μιλάει το βιβλίο, εμείς σωπαίνουμε. Δεν κάνουμε καθόλου θόρυβο για να μην το ενοχλήσουμε.

Ντόρα Γκάμπε

(Μετάφραση Γιάννης Ρίτσος)

‘Εγώ, η μητέρα μου κι ο κόσμος’

Εκδόσεις Κέδρος

ΟΥΠΣ, ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΕΡΑ!

b101865.jpg

Συγγραφέας: Σέφλερ Ουρσέλ
Εκδόσεις: ΑΝΕΜΗ
Χρονολογία έκδοσης: 2005
Σελίδες: 31

Περιγραφή:

Το μαλλιαρό τερατάκι Ουπς μαθαίνει στους μικρούς αναγνώστες, με τον δικό του παιχνιδιάρικο τρόπο όσα πρέπει να ξέρουν για τα δόντια και τη φροντίδα τους.

ΟΥΠΣ, ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ΣΥΧΝΑ; ΤΡΩΣ ΥΓΙΕΙΝΑ;

b130192.jpg

Συγγραφέας: ΟΥΡΖΕΛ ΣΕΦΛΕΡ

Εικονογράφηση: ΓΙΟΥΤΑ ΤΙΜ

Εκδόσεις: ΑΝΕΜΗ

Χρονολογία Έκδοσης: 2008

Σελίδες: 32

Περιγραφή:

Ένας διασκεδαστικό βιβλίο για τη διατροφή και την άσκηση των παιδιών.

Αυτή τη φορά που ήρθε το Ουπς στη Γη, ο Λουκάς δεν έχει πολλή ώρα για να ασχοληθεί μαζί του, γιατί κάνει σπορ και παίζει με τους φίλους του. Ο μικρός εξωγήινος, που βαριέται μέσα στο σπίτι και δεν έχει τι να κάνει, καταβροχθίζει πίτσες, τσιπς και γλυκά. Έτσι, παχαίνει και γίνεται νωθρός. Στο τέλος, ακόμη και το κρεβάτι του σπάει από το βάρος! Τότε όμως ο Λουκάς μαθαίνει στο Ουπς μερικά πολύ συναρπαστικά πράγματα για τη σωστή διατροφή και του δείχνει πόσο ωραία μπορείς να περάσεις κάνοντας γυμναστική και σπορ.
Το εικονογραφημένο βιβλίο του Ουπς ασχολείται με το επίκαιρο θέμα της διατροφής και της άσκησης στην παιδική ηλικία. Περιλαμβάνει μια πεντανόστιμη συνταγή από τον κορυφαίο τηλεοπτικό σεφ Τιμ Μέλτσερ και έναν επίλογο από την καθηγήτρια διατροφολογίας δρ. Ζαμπίνε Βόιντ, η οποία διδάσκει και στο Παιδικό Πανεπιστήμιο.

Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ

o_k.jpg

Συγγραφέας: ΤΡΙΒΙΖΑΣ ΕΥΓΕΝΙΟΣ

Εκδοτικός Οίκος: ΚΕΔΡΟΣ

Εικονογράφηση: Μαρουλάκης  Νίκος

Ο Κορνήλιος ο κροκόδειλος είναι πολύ καυχησιάρης! Και μέχρι αύριο πρέπει οπωσδήποτε να φάει χέρι οδοντιάτρου! Έχει βάλει στοίχημα με τους φίλους του πως θα τα καταφέρει! Τι θα γίνει όμως; Θα τα καταφέρει;

ΧΤΙΖΩ ΣΩΣΤΑ ΕΜΕΝΑ

b105253.jpg

Συγγραφέας: Μαραζιώτη Ειρήνη

Εκδόσεις:  Χριστάκης

Έτος Έκδοσης:  2006

Σελίδες:  34

Κατηγορίες : Διατροφή

Αναλυτική Περιγραφή Βιβλίου

Περιέχει:
-Το διαιτολόγιο του μαθητή.
-Χρήσιμες συμβουλές διατροφής.
-Ερωτηματολόγιο διατροφής/υγείας.