Προαιρετική Διαδικτυακή επιμορφωτική δράση για εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Α/θμιας & Β/θμιας εκπ/σης με τίτλο «e-LESXI / Δημιουργία Κινηματογραφικής Λέσχης στο Σχολείο»

Αγαπητές/οί Συνάδελφοι,

προσκαλείσθε σε προαιρετική Διαδικτυακή επιμορφωτική δράση με τίτλο «e-LESXI / Δημιουργία Κινηματογραφικής Λέσχης στο Σχολείο», η οποία οργανώθηκε σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην εκπαιδευτική νομοθεσία (ν. 4547/2018) και την απόφαση της Ολομέλειας του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. (Πράξη 3η/11-02-2022). Η συγκεκριμένη δράση υλοποιείται σε συνεργασία της Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ 07 Αττικής  και Κυκλάδων με έδρα το 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής Αντιγόνης Μ. Ί. Χατζηϊωάννου, με την Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ07 Κρήτης & Δωδεκανήσου Σοφία Γιασσάκη με έδρα το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης και το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο κύκλου προαιρετικών επιμορφωτικών συναντήσεων και εργαστηρίων για εκπ/κούς κλ. ΠΕ07 με τίτλο: «Diskursive Landeskunde. Von der Theorie zur praktischen Anwendung im Klassenzimmer» (Πολιτισμικές προσεγγίσεις στην Γερμανική γλώσσα, από τη θεωρία στην πρακτική εφαρμογή) (απόφαση της Ολομέλειας του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ., Πράξη 21/18-12-2020), και αποτελεί συνέχεια της ομώνυμης εκδήλωσης του έτους 2020/21, οι δράσεις της οποίας συνεχίστηκαν και κατά το τρέχον σχολικό έτος.

Στο πρώτο μέρος θα γίνει ανατροφοδότηση για τις δράσεις που έχουν ήδη ολοκληρωθεί, ενώ στο δεύτερο μέρος θα παρουσιαστεί μία νέα ταινία μικρού μήκους με εμβάθυνση σε πρακτικές για την ολιστική προσέγγιση της μέσω δραστηριοτήτων κινηματογραφικού γραμματισμού και εφαρμογή στην πράξη.

Πρόκειται για ένα τρίωρο εκπαιδευτικό επιμορφωτικό ταχύρρυθμο σεμινάριο για την υλοποίηση κινηματογραφικής δράσης, το οποίο περιλαμβάνει 4 βήματα υλοποίησης:

• Δήλωση συμμετοχής
  • ΕξΑΕ σύγχρονη, επιμόρφωση σε μορφή Εργαστηρίου
  • Υλοποίηση/Εφαρμογή στην τάξη
  • Ανατροφοδότηση/Αναστοχασμός

Η συμμετοχή στη δράση είναι προαιρετική χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους/τις συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ07.

Ημερομηνία διεξαγωγής εργαστηρίου: Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022                                        Ώρες διεξαγωγής: 17:30 – 20:30

Προκειμένου να συμμετάσχετε στην διαδικτυακή συνάντηση μπορείτε να δηλώσετε την συμμετοχή σας μέχρι και την Κυριακή 20-03-22 συμπληρώνοντας τα στοιχεία σας στην ακόλουθη φόρμα:

Ο σύνδεσμος για την είσοδό σας στην αίθουσα του σεμιναρίου και πληροφορίες για να συνδεθείτε θα σας αποσταλούν πριν την διεξαγωγή του εργαστηρίου.

Σας ευχαριστoύμε για την συνεργασία.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες να ενημερώσουν τους/τις εκπαιδευτικούς ΠΕ07 των σχολείων τους.

Αντιγόνη – Μέλισσα -Ίρις Χατζηϊωάννου                                                                       Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ07 (Γερμανικής Γλώσσας)                                         με έδρα το 1ο Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Α΄ Αθήνας) επιστημονική ευθύνη                               στα 1ο , 2ο , 3ο, 4ο, 5ο, 6ο  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής & στο 1ο  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Ν. Αιγαίου

Ηλεκτρονική δ/νση:  melchatzi@sch.gr       mel.chatziioannou@gmail.com