Εξ αποστάσεως προαιρετικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς ΠΕ60: «Διδάσκοντας Φυσικές Επιστήμες στο Νηπιαγωγείο: Πειράματα Φυσικής και Χημείας» με σκοπό την υποστήριξή στην εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και εισηγητή τον εκπαιδευτικό ΠΕ60, Αντώνιο Στράγγα

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

στο πλαίσιο των επιμορφωτικών/υποστηρικτικών δράσεων της σχολικής χρονιάς 2021-2022 (σχετικό: απόφαση 1ης Ολομέλειας του 1ου ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου), την Πέμπτη, 3 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 18.30 έως 20.00 θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως σεμινάριο για εκπαιδευτικούς ΠΕ60 με θέμα: «Διδάσκοντας Φυσικές Επιστήμες στο Νηπιαγωγείο: Πειράματα Φυσικής και Χημείας» με σκοπό την υποστήριξή στην εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Εισηγητής του σεμιναρίου θα είναι ο συνάδελφος ΠΕ60 Αντώνιος Στράγγας, ο οποίος φέτος υπηρετεί στο Νηπιαγωγείο Ηρακλειάς Κυκλάδων. Ο κύριος Στράγγας είναι υποψήφιος διδάκτωρ στο Τμήμα Νηπιαγωγών της Φλώρινας, του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Είναι απόφοιτος του ίδιου τμήματος και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Διδακτική Μεθοδολογία. Οι ερευνητικές του μελέτες έχουν εστιάσει στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών στην Προσχολική Εκπαίδευση και στην εφαρμογή καινοτόμων στρατηγικών διδασκαλίας και μάθησης. Έχει συμμετάσχει ως εισηγητής σε επιμορφωτικά προγράμματα της ΔΠΕ Φλώρινας και του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και ως συνεργάτης σε ερευνητικά προγράμματα.

Στο σεμινάριο  θα παρουσιαστούν πειράματα από την περιοχή των Φυσικών Επιστημών κατάλληλα για διδασκαλία σε παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Η συμμετοχή είναι απολύτως προαιρετική και ελεύθερη και οι συμμετέχοντες θα συνδεθούν στο https://minedu-secondary2.webex.com/meet/vasvelkou

Παρακαλούνται οι προϊστάμενες/προϊστάμενοι να ενημερώσουν το προσωπικό των σχολικών μονάδων.

Με εκτίμηση

Βασιλική Βέλκου                                                                                                                 Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60-Νηπιαγωγών                                                           1ο Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου