Προαιρετικό επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Πρόσκληση εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης σε προαιρετικό επιμορφωτικό σεμινάριο

Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης οργανώνει την προσεχή Τρίτη 01/02/2022 και ώρα 12.30 προαιρετικό επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς Ε.Α.Ε. που υπηρετούν στις ενταξιακές δομές (Τ.Ε. & Παρ. Στήριξη) των σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και στις Σ.Μ.Ε.Α.Ε. της Δωδεκανήσου και των Κυκλάδων.

Το σεμινάριο απευθύνεται κατά κύριο λόγο στους εκπαιδευτικούς Ε.Α.Ε., μόνιμους και αναπληρωτές, οι οποίοι έχουν μικρή διδακτική προϋπηρεσία και ως εκ τούτου αναζητούν περαιτέρω καθοδήγηση. Η δομή του σεμιναρίου περιλαμβάνει με ευσύνοπτο τρόπο τα εξής: ζητήματα καθηκοντολογίου και διαδικαστικής υφής, εκπαιδευτική διαχείριση των μαθησιακών δυσκολιών των μαθητών, διαφοροποιημένη διδακτική προσέγγιση με αξιοποίηση διαδικτυακών εργαλείων και εκπόνηση εξατομικευμένου εκπαιδευτικού προγράμματος.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα δοθεί η δυνατότητα να συζητηθούν τυχόν ζητήματα που απασχολούν τους εκπαιδευτικούς Ε.Α.Ε. κατά την άσκηση του εκπαιδευτικού έργου τους.

Το εν λόγω προαιρετικό σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί με τη χρήση πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης. Παρέχεται σχετικά ο εξής σύνδεσμος, για να συμμετάσχετε στη συνάντηση: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/katsandri