Δεύτερο διαδικτυακό σεμινάριο για φιλολόγους με θέμα το Ερμηνευτικό σχόλιο στο πλαίσιο του μαθήματος «Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία» της Γ΄ τάξης ΓΕ.Λ.

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Έχετε επιλεγεί, σύμφωνα με τις δηλώσεις σας και τα κριτήρια που είχαν τεθεί στη σχετική πρόσκληση (3-12-2021), να συμμετέχετε στο δεύτερο διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα το Ερμηνευτικό σχόλιο στο πλαίσιο του μαθήματος «Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία» της Γ΄ τάξης ΓΕ.Λ., που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022 και ώρες 17.00-21.00.

Τον επιμορφωτικό ρόλο έχουν αναλάβει, όπως είναι γνωστό, οι κύριοι Γιάννης Γαλαίος και Κωνσταντίνος Μάντης από το ΓΕ.Λ. Θήρας. Προσκεκλημένος θα είναι ο κύριος Χαράλαμπος Βλαχόπουλος, διδάκτορας Ιστορίας και Διευθυντής του 3ου ΓΕ.Λ. Αγ. Δημητρίου, με πολύχρονη εμπειρία στη βαθμολόγηση γραπτών δοκιμίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου θα είναι το ακόλουθο:

17.00-18.30:        Εισηγήσεις (θεωρητικό μέρος)

18.30-19.45:        Συγγραφή ερμηνευτικού σχολίου και παρουσίασή του (εργαστήριο – ομάδες)

19.45-21.00:        Βαθμολόγηση ερμηνευτικού σχολίου, που έχουν γράψει μαθητές, και σχολιασμός (εργαστήριο – ομάδες)

Για να συμμετέχετε στο σεμινάριο, καλείστε να ακολουθήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Με την ελπίδα μιας γόνιμης και δημιουργικής συνάντησης και με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Χαράλαμπος Α. Κωνσταντέλλιας                                                                                            Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου                                                                                                  ΠΕ 02 Φιλολόγων                                                                                                                               1ου  ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου