4ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης Σύρου

«Παρασκευή, 3 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ, είχαμε την τιμή να μας επισκεφτούν μέλη του Σωματείου ΑΡΩΓΗ Σωματείο ατόμων με προβλήματα όρασης νομού Κυκλάδων ! (Τηρώντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ). Στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης  »Μάνος Ελευθερίου» του σχολείου μας, τα παιδιά είχαμε την ευκαιρία να ρωτήσουμε και να μάθουμε για την καθημερινότητα των ανθρώπων που βλέπουν διαφορετικά. Πιάσαμε βιβλία γραμμένα στη γλώσσα Braille, και είδαμε μία γραφομηχανή Braille από κοντά. Μάθαμε για τα λευκά μπαστούνια και κατανοήσαμε τον ενδεδειγμένο τρόπο με τον οποίο μπορούμε να πλησιάσουμε άτομα με δυσκολίες στην όραση: με σεβασμό, αποδοχή στη διαφορετικότητα, ηρεμία και ευγένεια! Όπως λέει κι ο ‘Μικρός Πρίγκιπας’ είδαμε με τα μάτια της καρδιάς… Τα παιδιά της Δ’ είχαμε επίσης την ευκαιρία να μάθουμε να μιλάμε και με τα χέρια! Η κ.Παμπουχίδου Μαρία μας έδειξε τη νοηματική γλώσσα κι έτσι μπορούμε να επικοινωνούμε με όλους! Τα παιδιά της Β’ ζωγραφίσαμε το Σχολείο των Ονείρων μας: Ένα Σχολείο για Όλους!»

7 1 10 1 11 1 12 1 13 1

Δημοσιεύθηκε στην 3η Δεκεμβρίου - Δράσεις Σχολείων. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.