Δημοτικό Σχολείο Σίφνου

Τα παιδιά του Β1 του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου με αφορμή την ενότητα ” Βλέπω με τα μάτια της καρδιάς μου” των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων δημιούργησαν ένα βίντεο με το τραγούδι “Φένια, η αγαπημένη των ήχων”. Μέσα από αυτό το τραγούδι θέλουμε να εκφράσουμε  τη φιλία και την αγάπη που συνδέει όλα τα παιδιά και όλους τους ανθρώπους που είναι διαφορετικοί, όμως μοιάζουν μεταξύ τους.
 Το βίντεο περιλαμβάνει την απόδοση σε νοηματική από τα παιδιά της Β΄ τάξης , με σκοπό να το παρακολουθήσουν όλοι οι φίλοι μας με προβλήματα ακοής και όρασης. Μπορεί να προβληθεί την Παγκόσμια ημέρα των ατόμων με αναπηρία, καθώς στέλνει ένα μήνυμα για την αποδοχή και την εξάλειψη της ετερογένειας των ανθρώπων.
Πατήστε πάνω στο link για να κατεβάσετε το βίντεο και να μπορέσετε να το προβάλλετε.
Κατηγορίες: 3η Δεκεμβρίου - Δράσεις Σχολείων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.