Διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα: «ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ»

Στο πλαίσιο των προβλεπόμενων καθηκόντων και αρμοδιοτήτων των ΠΕ.Κ.Ε.Σ για τον εκπαιδευτικό σχεδιασμό, παρακολούθηση, συντονισμό και στήριξη του εκπαιδευτικού έργου, προγραμματίστηκε  διαδικτυακή επιμόρφωση  για όλους τους Σ.Ε.Ε. 1ου, 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου και ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης , καθώς και για όλους τους Εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων Παιδαγωγικής ευθύνης της Σ.Ε.Ε. κλάδου ΠΕ87, Παναγιώτας Καπερνέκα, και τα Εργαστηριακά τους Κέντρα:

• 1ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑ.Λ. ΡΟΔΟΥ
  • 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑ.Λ. ΡΟΔΟΥ
  • ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑ.Λ. ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ ΡΟΔΟΥ – ΕΠΑ.Λ. ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
  • ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑ.Λ. ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΡΟΔΟΥ
  • ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ
  • 1ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑ.Λ. ΚΩ

Εισηγήτρια ήταν η  Σ.Ε.Ε. κλάδου ΠΕ87 Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας Νοτίου Αιγαίου και Κρήτης, Παναγιώτα Καπερνέκα.

Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν τις Τετάρτες του Μαρτίου και ώρες 18.00-20.00 μέσω πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης.

Σκοπός της εκπαίδευσης ήταν οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί να είναι σε θέση να προσφέρουν αποτελεσματική βοήθεια  με ασφάλεια, σε ένα ευρύ φάσμα έκτακτων περιστατικών, που συμβαίνουν στην καθημερινή ζωή, σε ένα συνάνθρωπό τους ή σε ένα δικό τους άνθρωπο, μέχρι να έρθουν οι αρμόδιες υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης.

Λίγα λόγια για την συναφή με το σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών, επαγγελματική εμπειρία της Σ.Ε.Ε Παναγιώτα Καπερνέκα :

Είναι Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων ( Αρ.Μητρώου:ΕΑ19014).

Κατά τη διάρκεια της επαγγελματικής της εμπειρίας, εργάστηκε επί επτά έτη στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο (ΩΚΚ) ως Νοσηλεύτρια  και  Κλινική Εκπαιδεύτρια Καρδιολογικού Τομέα.  Έλαβε μέρος σε αρκετά ερευνητικά πρωτόκολλα και δημοσιεύσεις  σε συνεργασία με Δ/ντές Κλινικών.

Έχει εργαστεί επί τετραετία (1998-2002) ως Εργαστηριακός Συνεργάτης, καθώς και  στη θέση της Έκτακτης Καθηγήτρια Κλινικών Εφαρμογών ,με πλήρες ωράριο στη ΣΕΥΠ, Νοσηλευτική, ΤΕΙ Αθήνας. Δίδαξε  Κλινικές Δεξιότητες Καρδιολογικής Νοσηλευτικής σε  φοιτητές  6ου Εξαμήνου.

Διαθέτει ενεργή εγγραφή στο NMC (Βρετανικό Συμβούλιο Νοσηλευτών και Μαιών), εμπειρία ως Νοσηλεύτρια  Έρευνας σε Ερευνητικό Κέντρο του Λονδίνου,(Hammersmith Medicines Research,London,UK).Είναι πιστοποιημένη  Συντονίστρια  Κλινικών Δοκιμών.  Κατόπιν εξετάσεων ,διαθέτει τα πιστοποιητικά  ICH Good Clinical Practice (GCP) και  Ιmmediate  Life Support από το ERC  (Certificate No.30-16-131660-06-01) .

Από το 2000 υπηρετεί τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση από διάφορες θέσεις. Υπήρξε επί σειρά ετών Εξετάστρια Φυσικώς Αδυνάτων μαθητών στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ,καθώς και Βαθμολογήτρια  στα μαθήματα: Στοιχεία Παθολογίας, Νοσολογία, Ανατομία –Φυσιολογία ΙΙ  και Υγιεινή των ΕΠΑ.Λ.Είναι συγγραφέας και κριτής εργασιών σε Ελληνικά και Διεθνή Νοσηλευτικά, Ιατρικά και Εκπαιδευτικά Συνέδρια και Περιοδικά.