Επιμορφωτική ημερίδα για εκπαιδευτικούς Γ΄ και Δ΄ τάξης Θήρας στις 2 Απριλίου 2019

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου, η Συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου, Μαριλένα Γιαννούλη, οργάνωσε επιμορφωτική ημερίδα, της οποίας υπήρξε και εισηγήτρια, την Τρίτη, 2-4-2019, στο Δημοτικό Σχολείο Εμπορείου Θήρας για εκπαιδευτικούς Γ και Δ τάξεων, με θέμα: « Εφαρμογή της διαφοροποιημένης διδασκαλίας στο γλωσσικό μάθημα». Η ημερίδα ήταν διαρθρωμένη ως εξής:
Το πρώτο δίωρο αφορούσε σε μια γενική υπενθύμιση των ενδείξεων των μαθησιακών δυσκολιών στο γλωσσικό μάθημα. Το δεύτερο δίωρο διαπραγματευόταν την έννοια και τις αρχές της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, ενώ το τελευταίο δίωρο, οι εκπαιδευτικοί κλήθηκαν να ασχοληθούν με μελέτη περίπτωσης, προκειμένου να εφαρμόσουν τις γνώσεις που απέκτησαν  γύρω από το θέμα.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικού ενδιαφέροντος, Δράσεις, Επιμορφώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.