Επιμορφωτικό δίωρο σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Στ΄ τάξης Σχολείων Θήρας στις 4 Απριλίου 2019

Στο πλαίσιο επιμορφωτικών δράσεων του 1ου ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου, η Συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου ΠΕ70, Μαριλένα Γιαννούλη οργάνωσε την Πέμπτη, 4/4/2019, στο Δημοτικό Σχολείο Φηρών στην Θήρα, δίωρο επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς ΠΕ70 της Στ΄τάξης. Θέμα του σεμιναρίου ήταν: « Η διδακτική αξιοποίηση της παραγράφου στο πλαίσιο της μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο». Εισηγήτρια ήταν η ΣΕΕ ΠΕ70, Μαριλένα Γιαννούλη.
Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να αναδειχθούν θέματα προσέγγισης  της έννοιας της μετάβασης και της σημασίας της για την ομαλή ένταξη και προσαρμογή των μαθητών στην επόμενη βαθμίδα. H βιωματική σύγκριση της διδασκαλίας δύο αντίστοιχων μαθημάτων Ιστορίας Δημοτικού και Γυμνασίου, στηριγμένη στην αξιοποίηση της παραγράφου, χρησιμοποιήθηκε   από τους εκπαιδευτικούς σαν παράδειγμα που θα αξιοποιηθεί  από τους ίδιους στην τάξη για να βοηθήσουν τους μαθητές τους να συνειδητοποιήσουν ότι η ύλη εξελίσσεται με ομαλότητα από την μία βαθμίδα στην άλλη.

Κατηγορίες: Επιμορφώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.