«Η Κίνηση δίνει Ζωή»

εικόνα Viber 2023 09 29 20 33 16 060

Σήμερα γιορτάσαμε την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023  με σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή».

COLLAGE1  Υλοποιήσαμε καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου δράσεις και δραστηριότητες, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Όλες οι τάξεις του σχολείου μας μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους πραγματοποιήσαμε έναν Δρόμο Υγείας και Ευεξίας  και επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Στάδιο Αμυνταίου στην Ανάληψη.

1 1 COLLAGE 3 COLLAGE 2

Εκεί, αφού εξερευνήσαμε τον χώρο, όλοι μαζί εκπαιδευτικοί και μαθητές/μαθήτριες, ασχοληθήκαμε με διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια. Τέλος δεν παραλείψαμε να φροντίσουμε το περιβάλλον, μαζεύοντας όλα τα σκουπίδια μας και αφήνοντας το στάδιο καθαρό.