Αναλυτικές πληροφορίες σύνδεσης μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε πως οι μαθητές (Β’ – Στ’ τάξεων) που απέκτησαν μαθητικό λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ εφ’ εξής) τον προηγούμενο Μάρτιο, συμφώνως της Υ.Α. 39731/Δ2/20-3-2020 του ΥΠΕΠΘ, μπορούν να τους χρησιμοποιούν καθ’ όλη την διάρκεια της σχολικής τους ζωής για να έχουν πρόσβαση “σε ένα σύνολο υπηρεσιών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, όπως η ηλεκτρονική αλληλογραφία, η τηλεκπαίδευση, τα ιστολόγια, οι κοινότητες αλλά και σε άλλες ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων”.

Για τους μαθητές της Α’ τάξης, το σχολείο δημιούργησε τους μαθητικούς λογαριασμούς τους και με προσωπική επιστολή ενημέρωσε τους γονείς/κηδεμόνες τους για την διαδικασία και τους κοινοποίησε τα στοιχεία πρόσβασης.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής για οποιονδήποτε λόγο δεν έχει μαθητικό λογαριασμό στο ΠΣΔ, θα παρακαλούσαμε να επικοινωνήσετε με την Διεύθυνση του σχολείου (κ. Βάσιο Παύλο ή κ. Παπαδημητρίου Κώστα) για να γίνει η διαδικασία απόκτησης.

Στο παρακάτω έγγραφο μπορείτε να βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για το πως μπορεί ένας μαθητής να συνδεθεί στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο εφ’ όσον έχει ενεργούς κωδικούς σε αυτό.