Τάξη Δ

Εδώ παρουσιάζονται οι δράσεις των τμημάτων της Δ Τάξης του σχολείου μας.

δ ταξη

22/05/2022

Εργασίες μαθητών/τριών για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Οι μαθητές/τριες της  Δ’ τάξης,  κατά την διάρκεια προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, αναζήτησαν σπουδαίους και  αξιόλογους επιστήμονες που η έρευνα, η συστηματική μελέτη και η γνώση τους άλλαξε την ανθρωπότητα και την οδήγησε στην σημερινή αλματώδη πρόοδο!

Υπεύθυνη δασκάλα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Κωνσταντίνα Παπαδάκη

Η εργασία των μαθητών του Δ1

Υπεύθυνη δασκάλα τμήματος : Δέσποινα Παναγιώτου

Made with Padlet

Η εργασία των μαθητών  του Δ2

Υπεύθυνη δασκάλα τμήματος : Κωνσταντίνα Παπαδάκη

16/05/2022

Εκπαιδευτικός περίπατος στην Ακρόπολη

28/03/2022

Οι μαθητές της Τετάρτης Τάξης στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα «Έχω κι εγώ δικαιώματα;».

Στη διάρκεια του προγράμματος αποτύπωσαν με όμορφο και δημιουργικό τρόπο τα δικαιώματά τους.

Υπεύθυνη δασκάλα
Παπαδάκη Κωνσταντίνα

Ας θαυμάσουμε τις δημιουργίες τους και σε ηλεκτρονικά βιβλιαράκια!

Το βιβλίο του Δ1

Υπεύθυνη δασκάλα της τάξης: Δέσποινα Παναγιώτου

Το βιβλίο του Δ2

16/4/2019

Ταξιδεύοντας με τα ρήματα

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να δείτε, αλλά και να αποθηκεύσετε, την ομαδική εργασία που έκαναν οι μαθητές του Δ1 τμήματος του σχολείου μας στο μάθημα της ευέλικτης ζώνης με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κο. Σπύρο Καλογήρου και η οποία πραγματεύεται τον χωρισμό των ρημάτων σε οικογένειες – ομάδες ανάλογα με τις καταλήξεις τους.

15/3/2019

Επίσκεψη στην Ακρόπολη

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη των μαθητών της Δ’ Τάξης στην Ακρόπολη.

26/09/2018

Το Δ1 τμήμα καλωσόρισε τον Σεπτέμβρη με όμορφο τρόπο!!!

04/01/2018

Βιωματικό Εργαστήριο: «Αποδέχομαι και Χαίρομαι»

Την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές του Δ2 τμήματος με την καθοδήγηση της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο στο χώρο του σχολείου με θέμα «Αποδέχομαι και Χαίρομαι«.

Στόχοι του εργαστηρίου ήταν

1. Να ασκηθούν τα παιδιά στο να εστιάζουν στο θετικό και όχι στο αρνητικό

2. Να ασκηθούν στο να αναζητούν και να εστιάζουν στα θετικά στοιχεία των συμμαθητών τους, παρά τις όποιες διαφορές που μπορεί να υπάρχουν.