Αιτήσεις εγγραφής στην Α΄ Γυμνασίου του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά

Αιτήσεις εγγραφής στην Α΄ Γυμνασίου του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά σχολ. περιόδου 2024-25

Εγγραφή μαθητών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2024 – 2025

Στο παρακάτω έγγραφο θα βρείτε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2024 – 2025. Επίσης θα βρείτε συνημμένα την αίτηση εγγραφής προς το σχολείο καθώς και το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

Οι εγγραφές, για όσους/ες έχουν συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, θα γίνουν αποκλειστικά στο διάστημα από την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, από τις 09:00 – 11:00.

Η εγγραφή στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα και την πρωινή ζώνη για το σχολικό έτος 2024 – 2025 γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.

Αν κάποιος/α γονέας/κηδεμόνας δεν μπορεί να προσέλθει τις ανωτέρω ώρες παρακαλούμε να επικοινωνήσει από πριν με το σχολείο στο 2104952052 για να κλείσει ραντεβού.

Έντυπο Πληροφοριών

Αίτηση Εγγραφής στην Α’ τάξη

Έντυπο Α.Δ.Υ.Μ.

Αίτηση Εγγραφής στο Ολοήμερο

Πληροφορίες γοα τα όρια 16ου ΔΣ Κορυδαλλού

Πρόσκληση σε επιμορφωτική διαδικτυακή ομιλία

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Το 1o ΕΠΑΛ Υμηττού, το 5ο ΔΣ Χαϊδαρίου, το 6ο ΔΣ Αιγάλεω και το 16ο ΔΣ Κορυδαλλού, συνδιοργανώνουν και σας προσκαλούν, την Πέμπτη 14 Μαρτίου, 5.30μμ – 8.30μμ, σε επιμορφωτική διαδικτυακή ομιλία – συζήτηση με θέμα: «Διαχείριση συγκρούσεων μεταξύ των παιδιών: δεξιότητες επικοινωνίας για εκπαιδευτικούς και γονείς»

• Ποιες ανάγκες υπάρχουν πίσω από το θυμό των παιδιών;
  • Πως εκφράζω το θυμό μου χωρίς να γίνομαι επιθετικός ως ενήλικας;
  • Με ποιο τρόπο συνδέονται ο σεβασμός και ο φόβος;
  • Πως μπορώ να ενθαρρύνω τα παιδιά ώστε να εκφράζουν τις ανάγκες τους με αυτοσεβασμό και αλληλοσεβασμό;
  • Πως μπορώ να ενισχύσω την ενσυναίσθηση των παιδιών σε μία σύγκρουση;
  • Ποιες είναι οι δεξιότητες του διαμεσολαβητή – ειρηνοποιού στις συγκρούσεις μεταξύ των παιδιών;
  • Σε τι συνίσταται ο “ολιστικός” τρόπος σκέψης (“out of the box thinking”) στην επίλυση προβλημάτων;
  • Ποια η διαφορά μεταξύ μίας συμβιβαστικής λύσης και μίας συνεργατικής (win-win) λύσης στα προβλήματα;

Ομιλήτρια: Καραβόλτσου Αθηνά,
Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας (Μsc), Ψυχοθεραπεύτρια (επί πτυχίω), Θεατρολόγος (Μed), Μαθηματικός.

Αναλυτικό βιογραφικό: https://athinakaravoltsou.com

Δηλώσεις συμμετοχής εδώ: https://forms.gle/CraS2rjuKaG7f2mj6

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί μέσω Webex, σε σύνδεσμο που θα σας σταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλώσετε, στην παραπάνω φόρμα συμμετοχής.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΣΙΤΙΣΗ

16ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ_ΟΛΟΗΜΕΡΟ_21/2/2024

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΣΙΤΙΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Πέμπτη 22/2/2024 θα απουσιάσει η κ. Γιάννου, η οποία επιμελείται το ζέσταμα των φαγητών των παιδιών στο ολοήμερο.

Έχει ενημερωθεί αρμοδίως και εγκαίρως ο Δήμος, ο οποίος μας πληροφόρησε, ότι μέχρι την επιστροφή της κ. Γιάννου, μεριμνά για την αντικατάστασή της με άλλη διαθέσιμη υπάλληλο.

Μέχρι να διατεθεί στη σχολική μας μονάδα η αντικαταστάτρια, δεν υπάρχει δυνατότητα ζεστάματος των φαγητών των παιδιών.

Αμέσως μόλις τοποθετηθεί στο σχολείο η υπάλληλος, θα ξεκινήσει εκ νέου το ζέσταμα των φαγητών και θα ενημερωθείτε σχετικά. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ 16ΟΥ ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Δηλώσεις επικαιροποίησης ολοήμερου προγράμματος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, παρακαλούμε  μέχρι και την Παρασκευή, 16/2/24, να επιστρέψετε στον/ην εκπαιδευτικό της τάξης, τις δηλώσεις επικαιροποίησης για τη φοίτηση των παιδιών σας στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου μας.

Επιμορφωτική ημερίδα εκπαιδευτικών Πέμπτη 08/02/2024

Ενημερώνονται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών ότι, λόγω συμμετοχής των εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε επιμορφωτική ημερίδα από τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης και Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας, την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024, δε θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα και το σχολείο δε θα λειτουργήσει, διότι οι εκπαιδευτικοί θα εργαστούν ως επιμορφφούμενοι.

Ακολουθεί η σχετική επιστολή.

Ολοήμερο – Σίτιση από 29/01/2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από αύριο ξεκινά το ζέσταμα των γευμάτων στο Ολοήμερο, καθώς ο Δήμος Κορυδαλλού όρισε μία υπάλληλο Γενικών Καθηκόντων, αρμόδια για τη διαδικασία αυτή.
Θα χρειαστεί, να αναγράφεται οπωσδήποτε το ονοματεπώνυμο του παιδιού σας και το τμήμα στο οποίο φοιτά το πρωί, τόσο στο τσαντάκι, όσο και στο φαγητοδοχείο.
Τα γεύματα που περιέχονται σε γυάλινα ή πλαστικά φαγητοδοχεία, θα ζεσταίνονται στους φούρνους μικροκυμάτων.
Τα γεύματα που περιέχονται σε ανοξείδωτα σκεύη με ανοξείδωτο καπάκι, θα ζεσταίνονται στον θερμοθάλαμο. Προσοχή! Αν το σκεύος είναι ανοξείδωτο, αλλά το καπάκι πλαστικό, η υπάλληλος θα χρειαστεί να αφαιρέσει το καπάκι και να σκεπάσει το σκεύος με αλουμινόχαρτο.
Τηρούνται αυστηρά όλα τα μέτρα υγιεινής.
Σας ευχαριστούμε για την αναγραφή του ονοματεπωνύμου και του τμήματος του παιδιού σας.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ 16ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Ευχαριστήριο μήνυμα προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας

STEM Robotics allΘα θέλαμε, ως Σύλλογος Διδασκόντων, να ευχαριστήσουμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την αγορά τρισδιάστατου εκτυπωτή (3D printer) καθώς και μικροϋπολογιστικών συστημάτων που θα συμβάλλουν στη βελτίωση της υλικοτεχνικής υποδομής της μονάδας μας.

Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος

IMG 3c0d896991fe4b1ac62436cdf451fdba V

Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος σε όλη την κοινότητα – μαθητές/τριες, γονείς/κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς και υποστηρικτικό προσωπικό – του σχολείου μας και στις οικογένειές σας!

Ευχαριστούμε θερμά τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας για την πολύτιμη υποστήριξη καθώς και για, τη νέα, ευγενική χορηγία υπολογιστών που θα συμβάλλει στην έτι περαιτέρω αναβάθμιση της υλικοτεχνικής υποδομής της σχολικής μας μονάδας.

Υγεία, αγάπη και κάθε καλό σε όλους και όλες!