Τάξη Β

Εδώ παρουσιάζονται οι δράσεις των τμημάτων της Β Τάξης του σχολείου μας.

β τάξη

4-8/3/2024

Η λαογραφική έκθεση της Β΄ τάξης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης, με την ενθουσιώδη ανταπόκριση και συνδρομή των γονέων τους, βοήθησαν στην επιτυχή διοργάνωση του project «Η λαογραφική έκθεση της Β΄ τάξης» που έλαβε χώρα στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Την έκθεση επισκέφτηκαν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας (4/3 έως 8/3) όλοι οι μαθητές του σχολείου συνοδεία των δασκάλων τους, παίρνοντας χρήσιμες πληροφορίες για τα αντικείμενα και τη ζωή των Ελλήνων που έζησαν σε παλαιότερες εποχές, αναπτύσσοντας παράλληλα δεξιότητες που αφορούν στην παρατήρηση, κατανόηση και στον σεβασμό του μουσειακού χώρου και των εκθεμάτων του.
Ευχαριστούμε τα παιδιά της Β΄ τάξης, τα οποία πήραν αναμνηστικό δίπλωμα για την ενεργό συμμετοχή τους , τους γονείς τους και τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Ευπατρίδου για την πολύτιμη βοήθειά της στην υλοποίηση της παραπάνω δράσης .

Οι δασκάλες της Β΄ τάξης

Καραμήτρου Βάσω & Παναγιώτου Δέσποινα

Οι προσκλήσεις του Β’1

Οι προσκλήσεις του Β’2

Αναμνηστικό Δίπλωμα

20/12/2023

Θεατρικό έργο «Χριστουγεννιάτικα Στολίδια»

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης είχαν τη χαρά να παρουσιάσουν σε συγγενείς και φίλους το θεατρικό έργο «Χριστουγεννιάτικα Στολίδια» του Ευγένιου Τριβιζά.
Η διασκευή του έργου έγινε από τη θεατρολόγο του σχολείου Σοφία Καραγιάννη σε συνεργασία με τη μουσικό Χρυσάνθη Σταυράκη, την εικαστικό Ιωάννα Καραντζή και τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων Καραμήτρου Βασιλική και Παναγιώτου Δέσποινα. Την εκπαίδευση των αγγλικών τραγουδιών ανέλαβε η εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας του σχολείου Γεωργία Στουρνάρα.
Τα παιδιά έζησαν μια πολλή όμορφη θεατρική εμπειρία ενώ μέσα από τραγούδια και χορευτικά κατάφεραν να μεταφέρουν σε όλους το κέφι τους, τον ενθουσιασμό και την γιορτινή διάθεση. Με σεβασμό, επιμονή στο στόχο τους και αλληλεγγύη κατάφεραν να μαγέψουν το κοινό. Οι γονείς ετοίμασαν μια έκπληξη στους μικρούς πρωταγωνιστές, εμφανίστηκε ο Άγιος Βασίλης, μοίρασε δώρα στα παιδιά και φωτογραφήθηκε μαζί τους.
Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την προσπάθεια τους, σε όλους τους εκπαιδευτικούς που συνέβαλλαν με τον τρόπο τους στην επιτυχή έκβαση της γιορτής και στους γονείς & κηδεμόνες των παιδιών για την υποστήριξή τους.

1 Β 2023

2 Β 2023

15/6/2022

Εργαστήριο: Εγώ και οι άλλοι…όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί

16/5/2022

Εκπαιδευτική περιβαλλοντική επίσκεψη στη Λίμνη Μπελέτσι

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης επισκέφθηκαν την πανέμορφη, τεχνητή λίμνη Μπελέτσι, στην Ιπποκράτειο Πολιτεία. Μια τεχνητή λίμνη που δημιουργήθηκε κατά λάθος τη δεκαετία του 1970 και αποτελεί σήμερα πόλο έλξης τόσο για τα ζώα της Πάρνηθας όσο και για τους κατοίκους της Αττικής.

Η επίσκεψη εντάσσεται στο πρόγραμμα «Κύκλος είναι και γυρίζει»  του θεματικού κύκλου «Φροντίζω το περιβάλλον» των  Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Στο παρακάτω συνημμένο αρχείο μπορείτε να δείτε μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψη.

Οι δασκάλες των τμημάτων,

Βασιλική Καραμήτρου, Β1

Γιώτα Λαλούδη, Β2

Αθανασία Ραπτοπούλου, Β1

10/05/2019

Ημέρα της Μητέρας

Οι μαθητές του Β2 τμήματος, με την καθοδήγηση της εικαστικού του σχολείου μας κ. Ειρήνης Ανδρούτσου, έφτιαξαν όμορφες κάρτες για την ημέρα της μητέρας που γιορτάζεται την πρώτη Κυριακή του Μάη.

26/02/2019

Μες στο Μουσείο – Παλιά Αντικείμενα

Τα παιδιά του Β2 συγκέντρωσαν παλιά αντικείμενα και παρουσίασαν στην τάξη τους μέσα στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας “Μες στο μουσείο”. Είναι σημαντικό να γνωρίζουν το παρελθόν τους.

20/02/2019

Μια χειμωνιάτικη λιακάδα

26/09/2018

Αμπέλι μου, πλατύφυλλο και καλοκλαδεμένο,

δέσε σταφύλια κόκκινα, να μπω να σε τρυγήσω,

να κάμω αθάνατο κρασί, μοσκοβολιά γιομάτο.

Για την αντιγραφή, το Β3 τμήμα.

Σήμερα η Β’ τάξη, παρέα με τα παιδιά της Α’ και Γ’ τάξης παρακολούθησαν το θεατρικό δρώμενο «Οι μυστικοί κόσμοι» του Ευγένιου Τριβιζά στο Εκθεσιακό Κέντρο Helexpo Αμαρουσίου.

Πριν αναχωρήσουν από το σχολείο διάβασαν ιστορίες του κου Τριβιζά και στην συνέχεια μετά την άφιξή τους στο εκθεσιακό κέντρο περιηγήθηκαν στους μυστικούς του κόσμους  για ένα αξέχαστο ταξίδι στον κόσμο της φαντασίας και του παραμυθιού.