Έναρξη Σχολικού Έτους 2020 – 2021 – Αγιασμός

Ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα τελεστεί τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 στις 9.00 π.μ. στην αυλή του σχολείου. Η είσοδος όλων θα γίνει από την αυλόπορτα της Πλατείας Ελευθερίας αποκλειστικά, ενώ απαραίτητη θα είναι και η χρήση μάσκας.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ Δημοτικού θα προσέλθουν στις 8.15 π.μ. με τα παιδιά, για ενημέρωση από τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων και θα παραμείνουν και για τον αγιασμό. Στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που είχαν δηλώσει κατά την εγγραφή των μαθητών, θα σταλεί ενημερωτικό μήνυμα εντός της ημέρας, για το τμήμα στο οποίο ανήκει ο μαθητής και το όνομα της δασκάλας του, έτσι ώστε εκείνη την ημέρα να αποφευχθεί ο συνωστισμός. Αν για κάποιο λόγο δεν λάβει κάποιος γονέας/κηδεμόνας της Α’ τάξης το ενημερωτικό μήνυμα, παρακαλούμε να επικοινωνήσει στέλνοντας ένα e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου ( mail@16dim-koryd.att.sch.gr ) αναφέροντας τα στοιχεία του και το όνομα του μαθητή ή μαθήτριας για να του αποσταλθούν οι πληροφορίες μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Οι μαθητές των υπολοίπων τάξεων θα προσέλθουν από 8.45 – 9.00 στο σχολείο χωρίς τους γονείς τους και θα συναντηθούν με τους δασκάλους τους σε προκαθορισμένα για κάθε τμήμα, σημεία της αυλής. Θα αποχωρήσουν μετά το πέρας του αγιασμού, περί τις 9.15 π.μ. Για να αποφευχθεί ο συνωστισμός παρακαλούμε ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο ώστε να ενημερωθείτε για το ποιος/α δάσκαλος/δασκάλα θα διδάξει στο κάθε τμήμα την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Εκπαιδευτικοί 16ου Δ.Σ. Κορυδαλλού

Αν κάποιος γονέας/κηδεμόνας χρειάζεται γονική άδεια για την ημέρα του αγιασμού, καλό θα ήταν να το δηλώσει από πριν με ένα μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου (mail@16dim-koryd.att.sch.gr) αναφέροντας τα στοιχεία του, για να είναι έτοιμη να την παραλάβει την Δευτέρα το πρωί. Ενναλακτικά, μπορεί να προσέλθει μετά το πέρας του αγιασμού και την αποχώρηση όλων των μαθητών, από την είσοδο επί της οδού Αγίου Γεωργίου και να επικοινωνήσει με τον διευθυντή του σχολείου.

Οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία τους την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2020, γι’ αυτό το λόγο την ημέρα του αγιασμού ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχουν μαζί τους την σχολική τους τσάντα.

Την Τρίτη 15/9/2020 και την Τετάρτη 16/9/2020, η Α΄ τάξη θα σχολάσει στις 12.15 ενώ η Β΄τάξη στις 12.30 (η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει από την έξοδο επί της Αγ. Γεωργίου).

Οι Γ΄και Ε΄τάξεις θα σχολούν όλες τις μέρες στις 13.00 (έξοδος προς πλατεία Ελευθερίας).

Οι Δ΄και ΣΤ΄τάξεις θα σχολούν όλες τις μέρες στις 13.15 (έξοδος προς πλατεία Ελευθερίας).

Η πρωινή προσέλευση για όλους τους μαθητές θα πραγματοποιείται αποκλειστικά από την είσοδο της πλατείας Ελευθερίας.

Την εβδομάδα από 14/9/2020 ως και 18/9/2020 δε θα λειτουργήσει το ολοήμερο και η πρωινή ζώνη.

Λόγω των εξαιρετικών συνθηκών που υπάρχουν αυτό το διάστημα, παρακαλούμε για την έγκαιρη παραλαβή των μαθητών κατά το σχόλασμα για να μπορούν να τηρούνται όλα τα μέτρα ασφαλείας και υγιεινής. Υπενθυμίζουμε πως η χρήση μάσκας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για όλους, μέσα στους εσωτερικούς χώρους του σχολείου.

Καλή σχολική χρονιά!

Ο Διευθυντής κι ο Σύλλογος Διδασκόντων