Παρασκευή σαπουνιών στο μάθημα της τεχνολογίας Β τάξης

Στο μάθημα της τεχνολογίας Β΄ Τάξης  Γυμνασίου εφαρμόζεται η μέθοδος της ομαδικής εργασίας ή της γραμμής παραγωγής για τη μελέτη μιας παραγωγικής μονάδας.

Στόχος της μεθόδου αυτής είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες σε αυτό το αναπτυξιακό στάδιο να διερευνήσουν σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια το σκοπό της τεχνολογίας. Από προσωπικές εμπειρίες και από εμπειρίες στην τάξη θα αντιληφθούν τους τρόπους με τους οποίους η τεχνολογία είναι δυναμική αλλά και αλλάζει σταθερά.

Οι δραστηριότητες στην τάξη βοηθούν  τους μαθητές και τις μαθήτριες να καταλάβουν ότι η τεχνολογία κάνει ικανούς τους ανθρώπους:

• Να βελτιώσουν τις σημερινές τεχνολογίες, να επεκτείνουν την αντίληψή τους για άλλες τεχνολογικές ιδέες, και για να αναπτύξουν νέες τεχνολογίες.
  • Να μάθουν πως η δημιουργικότητα είναι κεντρική ιδέα στην ανάπτυξη προϊόντων και συστημάτων.
  • Να αξιολογούν την εμπορική εφαρμογή της τεχνολογίας.
  • Να ερευνήσουν πώς οικονομικά, πολιτικά και περιβαλλοντικά ενδιαφέροντα έχουν επηρεάσει την ανάπτυξή της.

Η ομάδα Β1α στο πλαίσιο αυτό έχοντας αποφασίσει να μελετήσει παραγωγική μονάδα – σαπωνοποιία στην οποία έδωσε το όνομα BOOM FLOWERS

προχώρησε σήμερα στην παρασκευή χειροποίητων σαπουνιών.

Η δραστηριότητα αυτή τους έδωσε επιπλέον την ευκαιρία να γνωρίσουν τη γραμμή παραγωγής σαπουνιών, να δουν το ρόλο και την αλληλεπίδραση των τμημάτων της παραγωγικής μονάδας και να νοιώσουν τη χαρά της δημιουργίας των δικών τους προϊόντων.