11 Φεβρουαρίου 2020 αρχείο

Διαδικτυακή φήμη και ψηφιακό αποτύπωμα – Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2020

• Τι είναι η διαδικτυακή φήμη; Είναι η αντίληψη, η εκτίμηση ή η γνώμη που σχηματίζει κάποιος για εμάς μέσα από τα «αποτυπώματα» που έχουμε αφήσει κάνοντας χρήση του διαδικτύου.
  • Τι είναι το ψηφιακό αποτύπωμα; Είναι τα «σημάδια» που αφήνουμε κάθε φορά που χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο και διαμορφώνουν τη διαδικτυακή μας φήμη. Μπορεί να είναι θετικά ή αρνητικά και μπορεί να επηρεάσουν τον τρόπο που μας «βλέπουν» οι άλλοι στο παρόν ή και στο μέλλον.

Με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Α4 αφιερώσαμε το τελευταίο μάθημα τεχνολογίας στην  Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου – SID 2020 και συγκεκριμένα στη διαδικτυακή φήμη και το ψηφιακό αποτύπωμα.

Η SID 2020 είναι ένας ετήσιος εορτασμός που έχει σκοπό να προωθήσει μια υπεύθυνη, σεβαστή, κριτική και δημιουργική χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών, ειδικά ανάμεσα στα παιδιά και τους νέους.

Μέσα από μια παγκόσμια προσέγγιση η ημέρα ασφαλούς διαδικτύου ενθαρρύνει τους πάντες να έρθουν μαζί και να παίξουν το ρόλο τους για ένα καλύτερο διαδίκτυο.

Το σχολείο μας ανήκει στους υποστηρικτές αυτού του εορτασμού  και χρησιμοποιώντας το εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ εκπαιδευτικό υλικό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου , κουίζ και βίντεο, οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν και προβληματίσθηκαν.

Τέλος, τους δόθηκε το φυλλάδιο https://saferinternet4kids.gr/fylladia/%ce%b3%ce%b5%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%ad%cf%82-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%ac%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b1%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b4/

για ενημέρωση των γονέων τους.

Ευχαριστούμε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου για τη διάθεση του υλικού.