2 Δεκεμβρίου 2019 αρχείο

“Έρευνα και πειραματισμός” στην τεχνολογία Γ τάξης

Στο μάθημα της τεχνολογίας Γ τάξης Γυμνασίου  εφαρμόζεται η μέθοδος  «έρευνα και πειραματισμός» που δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες  να εξοικειωθούν με την τεχνολογική έρευνα και να εφαρμόσουν απλές ερευνητικές διαδικασίες σε τεχνολογικά θέματα της επιλογής τους, εμπλεκόμενοι σε δραστηριότητες  που σχετίζονται με το να:

• να αποκτήσουν μια μεγαλύτερη αντίληψη της σημασίας των ανθρώπινων ανακαλύψεων και της νοητικής ικανότητας του ανθρώπου να βελτιώνει τις υπάρχουσες τεχνολογίες καθώς και να αναπτύσσει νέες.
  • να συνεχίσουν να αναπτύσσουν υψηλότερου επιπέδου ικανότητες σκέψης, όπως είναι η διατύπωση ερωτήσεων, η εξερεύνηση και η έρευνα.
  • να κατανοήσουν ότι η τεχνολογία συνδέεται με τις ανθρώπινες δραστηριότητες, τις πολιτιστικές αξίες, την ασκούμενη πολιτική, και τους περιβαλλοντικούς περιορισμούς.
  • να αναγνωρίζουν αυτές τις επιρροές και να αντιλαμβάνονται πώς οι παράμετροι αυτοί στο σύνολό τους επηρεάζουν την τεχνολογική ανάπτυξη.

Στο πνεύμα των γιορτών που πλησιάζουν η πρώτη έρευνα για τις ομάδες Γ3 και Γ1β με θέμα:

«Η επίδραση τεχνητού χρώματος  στο χρωματισμό και τη διατήρησή του σε χριστουγεννιάτικα στολίδια αλατοζύμης»

Και

«Η επίδραση προσθήκης  μέντας στο χρωματισμό και το άρωμα σε χριστουγεννιάτικα στολίδια αλατοζύμης»

αντίστοιχα, και οι μαθητές και μαθήτριες ενεπλάκησαν σε ένα σύνολο δραστηριοτήτων με πολλά μαθησιακά οφέλη.