9 Οκτωβρίου 2019 αρχείο

Ενισχυτική Διδασκαλία στο πλαίσιο της Πράξης Ενισχυτική διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σχολικό έτος 2019-2020

Για το σχολικό έτος 2019-2020 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών/τριών  Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:
Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Ενημερώνουμε τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών για την υποβολή των αιτήσεων-δηλώσεων μαθημάτων προς το Σχολείο.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 18 Οκτωβρίου 2019.

Υπενθυμίζουμε ότι τις προηγούμενες σχολικές χρονιές η Ενισχυτική Διδασκαλία για τους μαθητές/τριες του Σχολείου μας γινόταν στο κτίριο του 12ου Γυμνασίου Λάρισας (περιοχή ΚΤΕΛ) και πιθανόν ο ίδιος χώρος να επιλεγεί και φέτος.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι γονείς-κηδεμόνες μπορούν να απευθύνονται στο Διευθυντή του Σχολείου.

Συνημμένα, δείτε

το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ

το σχετικό ΦΕΚ

την αίτηση-δήλωση

ΕΞΕ – 157306 – 2019 – Ενισχυτική Διδασκαλία στο πλαίσιο της Πράξης Ενισχυτική διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση- σχολικό έτος 2019-2020

Συν1_ΦΕΚ Β 3588_2019_2020_ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΚΑΕ_ΕΝ_Δ

Συν3 _Υπόδειγμα_1 αίτησης-δήλωσης μαθημάτων 2019_2020

Ένταξη και εκπαίδευση των παιδιών Ρομά

Υλοποιείται και πάλι στο Σχολείο μας και μέχρι τη λήξη του ημερολογιακού έτους (Χριστούγεννα 2019) το Πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας “Ένταξη και εκπαίδευση των παιδιών Ρομά”.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα γίνεται παράλληλη ενισχυτική διδασκαλία στα γλωσσικά μαθήματα σε μαθητές και μαθήτριες Ρομά όλων των τάξεων.

Δόθηκε ήδη στους μαθητές και τις μαθήτριες Ρομά δήλωση συμμετοχής την οποία πρέπει να υπογράψουν οι γονείς/κηδεμόνες και να επιστρέψουν στο Σχολείο προκειμένου να αρχίσει το πρόγραμμα.