20 Μαρτίου 2019 αρχείο

Εορτασμός 25ης Μαρτίου – Πρόσκληση

Ο εορτασμός για την επέτειο της 25ης Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 και ώρα 8:30 στο χώρο εκδηλώσεων του Σχολείου μας.

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών μας μπορούν να παρακολουθήσουν την εκδήλωση που έχει ετοιμασθεί από μαθητική ομάδα με το συντονισμό εκπαιδευτικών.

Διδακτική επίσκεψη Β τάξης στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Λάρισας

Οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης του Σχολείου μας επισκέφθηκαν στις 19/3/2019 τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Λάρισας «Κωνσταντίνος Κούμας», όπου ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης.

Στη συνέχεια συμμετείχαν σε ένα Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας. Τα παιδιά μας συνεργάστηκαν άψογα με το προσωπικό της Βιβλιοθήκης και ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στα ζητούμενα του προγράμματος.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε το προσωπικό της βιβλιοθήκης για τη φιλοξενία και να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά μας που με τη συμπεριφορά και τη συνολική τους παρουσία επιβεβαίωσαν την πεποίθησή μας ότι τέτοιου είδους δράσεις αξίζουν πραγματικά. Και επειδή η 21η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, παραθέτουμε ένα ποίημα του αγαπημένου συγγραφέα μικρών και μεγάλων παιδιών, του Ευγένιου Τριβιζά.

«Ο Ύμνος του Βιβλίου»
«Πες μου κάτι, τι αξίζει πιο πολύ από φλουριά;
Πες μου κάτι, τι χαρίζει γέλιο, κέφι και χαρά;
Έλα, πες μου τι γεμίζει παρηγόρια την καρδιά;
Έλα, πες μου, τι σκορπίζει την πιο μαύρη συννεφιά;
Έλα, πες μου, τι ‘ναι εκείνο που με κάνει και δακρύζω,
Που με κάνει να γελάω, που με κάνει να ελπίζω;
Έλα, πες μου, τι ‘ναι εκείνο που με κάνει να γιορτάζω,
Που με κάνει να πετάω, στα ουράνια να καλπάζω;
Ένα βιβλίο! Ένα βιβλίο!
Ένα βιβλίο που μαγεύει, όνειρα στο νου φυτεύει
Και στο ταξίδι της ζωής, πιστά μας συντροφεύει!