12 Φεβρουαρίου 2019 αρχείο

Επιλογή τύπου Λυκείου και δήλωση επιλογής μαθημάτων Α Λυκείου για μαθητές και μαθήτριες Γ τάξης Γυμνασίου

Σύμφωνα με έγγραφο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών της Γ τάξης Γυμνασίου να δηλώσουν ενδεικτικά τον τύπο Λυκείου που θα συνεχίσει τις σπουδές το παιδί τους (Γενικό ή ΕΠΑΛ).

Αν επιλέξουν το Γενικό Λύκειο να δηλώσουν μια ξένη γλώσσα (Αγγλικά ή Γαλλικά ή Γερμανικά) και το δίωρο μάθημα επιλογής.

Αν επιλέξουν ΕΠΑΛ να δηλώσουν το ΕΠΑΛ επιλογής τους.

Η δήλωση δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα.

Πληροφορίες για τις εκπαιδευτικές επιλογές μετά το Γυμνάσιο, μπορείτε να δείτε στο ebook Προσανατολισμοί μετά το Γυμνάσιο σχ. χρ. 2018 – 2019, εδώ

Στα παρακάτω έγγραφα, δείτε:

• την υπεύθυνη δήλωση που μοιράστηκε στη Γ τάξη και πρέπει να επιστραφεί υπογεγραμμένη στο σχολείο μέχρι την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019
  • αναλυτικό πίνακα με τους τομείς και τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ της Λάρισας όπως ισχύουν σήμερα.

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στη Διεύθυνση του Σχολείου.