1 Μαΐου 2017

LBDD

Η συχνή ανταλλαγή παιδαγωγικών και διδακτικών εμπειριών μεταξύ των δασκάλων είναι απαραίτητη, αφενός μεν για τη βελτίωση της παιδαγωγικής και διδακτικής πρακτικής, αφετέρου δε για τη βελτίωση των επιστημών της Αγωγής.

Σήμερα, μέσω του Διαδικτύου, είναι πολύ πιο εύκολη η ανταλλαγή παιδαγωγικών και διδακτικών εμπειριών, καθώς και προτάσεων και απόψεων, όχι μόνο μεταξύ των δασκάλων, αλλά και των άλλων φορέων της Εκπαίδευσης.

Ήδη κάποιοι δάσκαλοι δημοσιεύουμε στο προσωπικό μας Ιστολόγιο εμπειρίες,  απόψεις και προτάσεις, συμμετέχοντας έτσι σ’ έναν άτυπο διάλογο για την αναβάθμιση της Εκπαίδευσης.

Όμως, είναι ανάγκη περισσότεροι δάσκαλοι, ειδικά οι απόμαχοι που έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους και πολλές εμπειρίες, να «εκμεταλλευτούν» το Διαδίκτυο και να δημοσιεύσουν εκπαιδευτικά κείμενα απ’ το πεδίο της σχολικής πράξης.

Έχω διαπιστώσει ότι πολλοί νέοι δάσκαλοι, αλλά και φοιτητές του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, διαβάζουν τα βιωματικά κείμενα των έμπειρων δασκάλων, γιατί τους βοηθούν στη μελέτη τους γύρω από θέματα σχολικής πράξης.

Όταν ήμουν δάσκαλος, είχα την καλή συνήθεια να συζητάω με τους συναδέλφους μου διάφορα γεγονότα απ’ την αίθουσα διδασκαλίας, κι αυτό βοηθούσε πολύ το εκπαιδευτικό έργο όλων μας. Δυστυχώς, κάποια απ’ αυτά τα γεγονότα δεν τα θυμάμαι! Μακάρι να κρατούσα περισσότερες σημειώσεις από τα μάχιμα χρόνια· αν το είχα κάνει, σήμερα θα είχα ένα πολύ πιο πλούσιο αρχείο στη διάθεσή μου!

Καλό θα είναι οι δάσκαλοι από το ξεκίνημα της θητείας τους να φτιάξουν ένα αρχείο στον υπολογιστή τους και να καταγράφουν ενδιαφέρουσες παιδαγωγικές και διδακτικές εμπειρίες· αρχείο το οποίο θα μπορούν να το αξιοποιούν στο εκπαιδευτικό τους έργο, αλλά και αργότερα στην πιθανή συγγραφική τους δραστηριότητα. Τα χρόνια περνούν… και η λήθη καιροφυλακτεί!

Κλείνω το σημείωμα τούτο με μια ευχή: Περισσότεροι δάσκαλοι να αποκτήσουν το δικό τους Βήμα στο Διαδίκτυο και να δημοσιεύουν εκπαιδευτικά άρθρα με εμπειρίες, απόψεις και προτάσεις, για να συμβάλλουν έτσι στην αναβάθμιση της Εκπαίδευσης!