«Ενημερωτικές παρουσιάσεις Οδικής Ασφάλειας για μαθητές Δημοτικού Σχολείου»

Σας ενημερώνουμε ότι το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σε συνεργασία με την Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Ιονίων και την Διεύθυνση Αστυνομίας Κέρκυρας, οργανώνουν παρουσιάσεις Οδικής Ασφάλειας για τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας.

Οι παρουσιάσεις θα πραγματοποιούνται από εξειδικευμένο προσωπικό των αστυνομικών υπηρεσιών με στόχο την ενημέρωση των μαθητών για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και των αιτιών που οδηγούν σε τροχαία ατυχήματα.

Το υλικό, που θα παρουσιαστεί στους μαθητές, στηρίζεται σε εγκεκριμένο περιεχόμενο της διαδικτυακής πλατφόρμας «e-drive Academy» του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, καθώς και της Ιστοσελίδας του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής www.iep.edu..gr/el.

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο του 2020.  Στο πλαίσιο αυτό, οι εκπαιδευτικοί, που επιθυμούν να συμμετάσχουν με τους μαθητές τους στο παραπάνω πρόγραμμα, παρακαλούνται να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα:

Στη συνέχεια θα ενημερωθούν τηλεφωνικά για την ημέρα παρουσίασης της Οδικής Ασφάλειας στη Σχολική τους μονάδα.