E-twinning

E-twinning προγράμματα

Οι μαθητές της Τετάρτης τάξης (2022-23) μιλούν για το eTwinning:

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης (2021-22) μιλούν για το eTwinning:

Οι μαθητές της Έκτης τάξης (2015-16) μιλούν για το eTwinning

Οι μαθητές της Πρώτης τάξης (2016-17) μιλούν για το eTwinning

Οι μαθητές της Δευτέρας τάξης (2017-18) μιλούν για το eTwinning

Οι μαθητές της Δευτέρας τάξης μίλησαν για το eTwinning και περιέγραψαν τις αγαπούν σε αυτό. Αυτό το βίντεο το μοιραζόμαστε με τους συνεργάτες μας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι μαθητές δηλώνουν ότι τους αρέσει το παιχνίδι γνώσεων kahoot, να φτιάχνουν συνεργατικές ιστορίες και κόμικς, να μαθαίνουν για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, να σέβονται όσουν είναι διαφορετικοί από αυτούν, αλλά και να προστατεύουν το περιβάλλον.

Συνεργάστηκαν με χώρες της Ευρώπης, όπως Ιταλία, Ισπανία, Ρουμανία, Ουκρανία, Βουλγαρία, Πορτογαλλία, και βέβαια, με την Κύπρο.

Ευρωπαϊκή Διάκριση των μαθητών του Γ3 (2021-22):
EUROPEAN QUALITY LABEL PRASINA APOTYPOMATA
Ευρωπαϊκές Διακρίσεις των μαθητών του Β2 (2017-18):

Ετικέτες Ποιότητας eTwinning

“Ας εξοικονομήσουμε ενέργεια μαζί” 2022-23

Logo 6th primary Greece D3 b

“Ο κόσμος μας, οι αξίες μας” 2022-23

logotyp 1

“Πράσινα Αποτυπώματα” 2021-22

Ψηφισμένο λογότυπο έργου

“Στα μονοπάτια της Χριστιανικής Τέχνης” 2018-19

Coding@Schools (2018-19)

STE(A)Mάροντας με Origami (2018-19)

Η ιστοσελίδα του έργου eTwinning “STE(A)Mάροντας με Origami” στο οποίο συμμετέχουν οι μαθητές του Ε1 και έχει να κάνει με την εκπαιδευτική προσέγγιση STEM (Επιστήμες-Τεχνολογία-Μηχανική και Μαθηματικά) είναι έτοιμη και βρίσκεται ΕΔΩ ή σε αυτόν τον σύνδεσμο https://steamarontasorigami.weebly.com/ .

Στο έργο αυτό συνεργάζονται σχολεία από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Στο Twinspace

“Είμαι κορίτσι και είμαι περήφανη γι’αυτό!!!-Έργο eTwinning 2017-18

Είμαστε “Οικο-Φιλικοί”- WE ARE ECO-FRIENDLY – Έργο eTwinning 2017-18

Be Digital-Έργο eTwinning 2017-18

Μαγευτικά Παραμυθοτάξιδα στην Ευρώπη-Έργο eTwinning 2017-18

Coding@school-Έργο eTwinning 2017-18

“SCHOOL INTERCULTURAL WEEK” –  “Σχολική Διαπολιτισμική Συνεργασία” – Έργο eTwinning 2017-18

“Η γυναίκα στην Ψηφιακή Εποχή” – Petals of Rosa Digitale

Έργο eTwinning 2017-18

Σχολικό έτος 2016-17

Τηλεδιασκέψεις και έργα eTwinning 2016-17

Οι μαθητές του Α2 γνώρισαν διαδικτυακά τους συμμαθητές τους από τη Γαλλία για το ευρωπαϊκό έργο eTwinning “Scientwinning – Μικροί Επιστήμονες“.

Επίσης, για το έργο τους “Let’s C.R.A.F.T.-Ας κατασκευάσουμε“, συνομίλησαν με το 37ο Νηπιαγωγείο Λάρισσας, καθώς και γνωρίστηκαν με την Τρίτη τάξη του Δημοτικού σχολείου Osnovna škola “Gustav Krklec” στo Maruševec  της Κροατίας. Με το τελευταίο σχολείο συζήτησαν για τις τάξεις τους, το σχολείο και τη σημαία της χώρας τους. Επίσης, έδειξαν τις κατασκευές που έχουν κάνει έως τώρα και τραγούδησαν το Happy Birthday στη συμμαθήτριά τους, τη Lea, η οποία είχε γενέθλια. Τέλος, τραγούδησαν το τραγούδι “We wish you a merry christmas”, το οποίο είχαν μάθει με την καθηγήτρια των Αγγλικών, κυρία Μπραουδάκη, η οποία συμμετέχει και αυτή στο συγκεκριμένο έργο “Let’s C.R.A.F.T.”
Η συμμετοχή των παιδιών στα 3 αυτά ευρωπαϊκά προγράμματα τους προσφέρει τη δυνατότητα επικοινωνίας, κυρίως στην ελληνική γλώσσα, αλλά και στην αγγλική. Επιπλέον, οι μαθητές μαθαίνουν να συνεργάζονται με άλλους μαθητές από άλλα σχολεία, ώστε να διευρύνονται οι ορίζοντές τους και να αξιοποιούνται τα ενδιαφέροντά τους. Η  προσφορά ερεθισμάτων από ποικίλους τομείς μάθησης ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία και τη δεξιότητα επίλυσης προβλημάτων. Τέλος, οι μαθητές εξοικειώνονται με τις Νέες Τεχνολογίες και αποκτούν άνεση στις ψηφιακές δεξιότητες.

Η δασκάλα της τάξης
και Πρεσβευτής eTwinning Δυτικής Κρήτης

Σχολικό έτος 2014-15

• Κάρτες για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών- Post Cards From Europeεδώ και  εδώ  (σχολική χρονιά 2014-15)
  •  Σπορ στη φύση εδώ    (σχολική χρονιά 2014-15)
  •  Special cakes (σχολική χρονιά 2014-15)
  •  Ψηφιακά παραμύθια του τόπου μας (σχολική χρονιά 2014-15)

Ιστοσελίδα Ψηφιακών παραμυθιων του τόπου μας εδώ .
    Δείτε τα συνεργαζόμενα σχολεία εδώ.
Παραδοσιακό παραμύθι “Ο Μανούσος κι ξωτικιές”
Παραδοσιακό παραμύθι “Ο λυράρης κι η νεράιδα”
Παραδοσιακό παραμύθι εδώ ή  “Το αίνιγμα”

Ψηφιακό βιβλίο

Greece DDMN-Poland ΟΛΙΚΗ
Την Τρίτη 20 Ιανουαρίου 2015 το Δ2 της Τετάρτης τάξης του Δημοτικού σχολείου ΔΔΜΝ και το Δημοτικό σχολείο της Πολωνίας ZESPÓŁ SZKÓŁ W POBIEDZISKACH επικοινώνησαν μέσω διαδικτύου προκειμένου να γνωριστούν.

Οι μαθητές των δύο σχολείων μίλησαν για τις χώρες τους, την πόλη και το σχολείο τους. Επίσης, αναφέρθηκαν στα παραδοσιακά παραμύθια του τόπου τους, τα οποία επεξεργάζονται μέσω του προγράμματος e-twinning “Digital Tales from our countries”. Οι μαθητές από την Πολωνία μάς χαιρέτησαν στα ελληνικά και είχαν ετοιμάσει τις σημαίες της Πολωνίας και της Ελλάδας. Τα παιδιά έκαναν μεταξύ τους ερωτήσεις που είχαν προηγουμένως ετοιμάσει, προκειμένου να μάθουν ό,τι τα ενδιέφερε για τους ευρωπαίους συμμαθητές τους.
   Ευχαριστούμε τη δασκάλα τους, κυρία Μαγκνταλένα Γκοκ, για την άψογη προετοιμασία και για το ενδιαφέρον για τη χώρα μας και τις παραδόσεις μας.
Οι εντυπώσεις των συμμαθητών μας από το 9ο Δημοτικό Λάρισας για το παραμύθι μας “Ο Λυράρης κι η Νεράιδα” Κάντε κλικ

Οι εντυπώσεις των μαθητών του 16ου Δημοτικού σχολείου Λάρισας για το παραμύθι μας.  Κάντε κλικ
Και ένα παιχνίδιμε το χάρτη από τα συνεργαζόμενα σχολεία!

Διαδικτυακή αποκριάτικη συνάντηση 5 σχολείων Κάντε κλικ

Συνεργατικό παραμύθι 3 σχολείων “Ο Αρλεκίνος” Κάντε κλικ Συνεργατικό παραμύθι της Τετάρτης Τάξης Δ2 με άλλα πέντε σχολεία
“Τα 6 βασιλόπουλα και η μκρή βασιλοπούλα” . Κάντε κλικ

•  Ο κόσμος των μανιταριών – The world of mushrooms