ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!

Σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι με όμορφες ξέγνοιαστες στιγμές, που θα γίνουν νοσταλγικές αναμνήσεις.

Σας περιμένουμε πίσω από Σεπτέμβρη για νέες δράσεις και περιπέτειες.

Όσο για τα μεγάλα μας νήπια ας ανοίξουν τα φτερά του στο δημοτικό σχολειό, κι ας πετάξουν στον ορίζοντα των γραμμάτων και της γνώσης! Εμείς ξέρουμε ότι η καρδιά τους θα θυμάται πάντα το μικρό νηπιαγωγείο μας, με τις εργασίες ,τους φίλους, τα παιχνίδια και τι κρεμασμένες κούνιες στα δέντρα της αυλής μας!

Καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι !!!!

ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΗΣ ΣΧ. ΧΡΟΝΙΑΣ 2021-2022.

Ένα μέρος των εργασιών και κατασκευών που φτιάχτηκαν από τα παιδιά μας παραθέτουμε παρακάτω:

Ευχαριστούμε την Κ. Νάνση για τις ωραίες ιδέες που είχε, αλλά και τα παιδιά μας που με υπομονή και ενθουσιασμό τις κατασκεύασαν.

Καθίστε με τα παιδιά σας και δείτε τις εικόνες μία-μία!

.1 1      .2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.22.23.24.25.26.27.28

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 2022-2023

1  ΕΩΣ  20  ΜΑΡΤΙΟΥ

Η προσκόμιση δικαιολογητικών για την εγγραφή των

προνηπίων στο Νηπιαγωγείο κατά το σχολικό έτος

2022-2023, πραγματοποιείται κατόπιν ραντεβού από

Δευτέρα ως Παρασκευή

13:00 μ.μ.-  15:οο μ.μ

τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για τον Covid-19.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 23820 41949

Η χλωρίδα του χωριού μας

Στο Νηπιαγωγείο μας υλοποιήσαμε Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής με θέμα «Η χλωρίδα του χωριού μας». Στο πλαίσιο αυτού του Προγράμματος κάναμε με τα παιδιά το παρακάτω βίντεο, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριές μας παρουσιάζουν τη χλωρίδα του Μελισσίου.

Ανακύκλωση

Ας μάθουμε για την ανακύκλωση

Παιδικό εκπαιδευτικό βίντεο για το μπλε κάδο (ΕΕΑΑ)

Ο Πέρι το περιβάλλον – Εκπαιδευτικό βίντεο για την ανακύκλωση

Ανακύκλωση συσκευών

Ανακύκλωση – Παιδική χορωδία Σπύρου Λάμπρου

(στίχοι-μουσική: Σπύρος Λάμπρου)

Ας γνωρίσουμε τον Rainbow Paper

Για την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου προτείνουμε το βιβλίο «Ο Rainbow Paper και η μαύρη κατάρα» του παλιού μας μαθητή Γιάννη Αλεξίου. Μία ιστορία εμπνευσμένη από τις εμπειρίες με τον κορωνοϊό μέσα από το φίλτρο και τη φαντασία της παιδικής ματιάς.

25 Mαρτίου 1821

1821 – 2021

200 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Μάνα μου τα κλεφτόπουλα

(παραδοσιακό, επιμέλεια Γιαννακοπούλου Έλενα)

Οι ήρωες του 1821 ζωντανεύουν

(animation Κ. Παπαγιαννούλης)

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ LEARNING APPS

Παιχνίδι μνήμης με τους ήρωες του 1821

Ένωσε τον αριθμό με τη σωστή εικόνα

Βρες το άλλο μισό κάθε παραδοσιακής στολής

(Δημιουργός: Γιαννακοπούλου Έλενα, Illustration: Πένυ Ζεβόλη)

Ένωσε κάθε παιδί με τη σκιά του

Γιορτή των 3 Ιεραρχών

30 Ιανουαρίου γιορτάζουν οι Τρεις Ιεράρχες

Χρόνια πολλά στους μαθητές και τις μαθήτριές μας και σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα!

«Όπως οι μέλισσες διαλέγουν το νέκταρ από τα λουλούδια, έτσι κι εσείς να διαλέγετε αυτά που διαβάζετε.  Να κρατάτε τα καλά και τα ωφέλιμα.» Μέγας Βασίλειος

«Στολίστε τις ψυχές των παιδιών με την κατάλληλη μόρφωση και όλα τα άλλα θα ακολουθήσουν» Γρηγόριος ο Θεολόγος

«Πολύ πιο εύκολα μπορεί κανείς να σηκώσει με τους φίλους του την πιο ανυπόφορη συμφορά παρά μονάχος του την πιο μεγάλη ευτυχία» Ιωάννης ο Χρυσόστομος

Ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη

Ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, τη σεξουαλική κακοποίηση και την ενδοοικογενειακή βία.

Θα ήταν καλό οι γονείς να τα δουν και να τα συζητήσουν παρέα με τα παιδιά.

ΣΥΝ 1_Οδηγιες για προστασια στο διαδικτυο

ΣΥΝ 2 Σεξ_κακοποίηση

ΣΥΝ 3 Sexual Abuse girl

ΣΥΝ 4 για ενδοοικογενειακή βία