Αγαπητοί μαθητές/τριες, γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας, με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε

στον Αγιασμό της νέας σχολικής χρονιάς,

ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 08:30 π.μ.

Η παρουσία σας είναι σημαντική, καθώς θα έχουμε την ευκαιρία να υποδεχτούμε τους μαθητές μας και να τους ευχηθούμε όλοι μαζί καλή και δημιουργική χρονιά.

Ώρα προσέλευσης: 08:00 – 08:15 π.μ.

Ώρα αποχώρησης: 09:00 – 09:15 π.μ.

Παρατήρηση: Οι μαθητές/τρίες αποχωρούν από το σχολικό χώρο συνοδεία γονέων/κηδεμόνων.

Με εκτίμηση,
Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παναιτωλίου

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας η καθιερωμένη τελετή λήξης.
Μια ιδιαιτέρως συγκινητική τελετή αφού αποχαιρετήσαμε τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης οι οποίοι, μετά από έξι χρόνια μαζί μας, ανοίγουν τα φτερά τους για την επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης και την συνέχεια στο μαγικό κόσμο της γνώσης.

Ιδιαιτέρως συγκινητική στιγμή της τελετής λήξης ήταν από αποχαιρετισμός του συναδέλφου και φίλου Δημήτρη Σιαδήμα, εκπαιδευτικού του σχολείου μας, ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε μετά από πολυετή συνεισφορά στην εκπαίδευση από την θέση του ενεργού εκπαιδευτικού της τάξης.

Αποτελεί ιδιαίτερη τιμή και χαρά για το σχολείο μας που στα πλαίσια του

μαθηματικού διαγωνιμούΠαιχνίδι και Μαθηματικά

ο μαθήτης της ΣΤ’ Τάξης Μιχαήλ Στάικος έλαβε Επαινο για την συμμετοχή του.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου ευχέται όλοψυχα στον Μιχάλη συγχαρητήρια για την ιδιαίτερη αυτή διάκριση, πιστεύοντας ότι θα αποτέλεσει το εφαλτήριο για την συμμετοχή  περισσοτέρων μαθητών σε ανάλογους διαγωνισμούς.

x1 x2 x3

Είναι ιδιαίτερη χαρά και τιμή για το σχολείο μας, που στα πλαίσια της 4ης Ολυμπιακής Εβδομάδας στα σχολεία που διεξήχθη 22-26 Απριλίου 2024,

βραβεύτηκε ο μαθητής της Δ’ τάξης Κωστής Γεώργιος για το μετάλλιο που δημιούργησε.

Αποτελεί ιδιαίτερη διάκριση λαμβανομένου υπ όψιν του μεγάλου πλήθους μαθητών/μαθητριών των συμμετεχόντων σχολείων τόσο της ελληνικής επικράτειας όσο και του εξωτερικού.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παναιτωλίου εύχεται ολόψυχα συγχαρητήρια στον μαθητή!!!

OL1OL5 OL3OL4

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε δημόσια τον χορηγό της νέας πινακίδας επιγραφής του σχολείου μας, ο οποίος επιθυμεί να διατηρήσει την ανωνυμία του.

επ1 επ2 επ3

4η ημέρα της 4ης Ολυμπιακής Εβδομάδας και οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την μοναδική ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να  συνομιλήσουν με τον παραολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή στην κολύμβηση Αντώνη Τσαπατάκη.
Η συνέντευξη διήρκεσε πολλά λεπτά και οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να  ακούσουν:
  • για τη προσήλωση σε στόχους ,
  • για την δύναμη που σου προσφέρει ο αθλητισμός να ξεπερνάς δύσκολές καταστάσεις
  • για το ήθος σε κάθε πτυχή του αθλητισμού και
  • για την αξία της συμμετοχής στους αγώνες ανεξαρτήτως του αποτελέσματος.

τσ1 τσ2

Η 4η ημέρα ήταν η τελευταία ημέρα του προγραμμάτος της “4ης Ολυμπιακής Εβδομάδας” και στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές/τρίες μας για την άψογη συμμετοχή τους, τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την συνεργασία τους στην υλοποίηση του προγράμματος και την υπεύθυνη του προγραμμάτος κ. Παπαδοπούλου Έλενη για τον συνολικό συντονισμο και την οργάνωση.

Οι μικροί μαθητές/τριες της Α’ Δημοτικού μαζί με την δασκάλα τους κ. Λαμπρινή Καροπούλου  σας εύχονται Καλό Πάσχα με τις παρακάτω υπέροχες πασχαλινές κατασκευές.

κ4

Οι μικροί μαθητές/τριες της ΓΔημοτικού μαζί με την δασκαλά τους κ. Σταυρούλα Μπεχλιούλη σχεδίασαν και υλοποίησαν τις παρακάτω υπέροχες πασχαλινές κατασκευές.

κ3