Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού 2017

«Σήμερα Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 γιορτάσαμε τη Μέρα Αθλητισμού και δεν κάναμε καθόλου μαθήματα. Βγήκαμε στην αυλή και παίζαμε διάφορα παιχνίδια. Ο αθλητισμός μάς προσφέρει υγεία, δύναμη και χαρά.»
Μαρίσα Μαλ., μαθήτρια Δευτέρας Τάξης
«Σήμερα Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 ήμασταν όλη την ώρα έξω στην αυλή. Μου άρεσε πολύ. Θα ήθελα να κάνουμε πιο εύκολα παιχνίδια γιατί δεν μπορούσα να κάνω σχοινάκι, μιας και δεν ξέρω τόσο καλά.»
Χριστίνα Π., μαθήτρια Δευτέρας Τάξης
Αφιερωμένη στον Αθλητισμό ήταν η σημερινή μέρα, 2 Οκτωβρίου 2017 και για το λόγο αυτό όλες οι τάξεις του σχολείου μας έκαναν αθλητικές δραστηριότητες υπό την καθοδήγηση της Γυμνάστριας του σχολείου μας, Νίκης Τσακίρη.
Μάλιστα, το σχολείο επισκέφτηκαν και δύο παίκτες τηςποδοσφαιρικής ομάδας Πλατανιά, συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων της ομάδας.
Περισσότερες λεπτομέρειες για την επίσκεψη, καθώς και συνέντευξη των παικτών από τους μαθητές της Δευτέρας τάξης, σε αυριανό post!

Αγιογράφηση μαθητών στο μάθημα των Εικαστικών

Το πρώτο μάθημα Εικαστικών φέτος στη Δευτερα τάξη άρχισε με αγιογραφία.

Οι μαθητές ασκήθηκαν στην αγιογράφηση της Υπεραγίας Θεοτόκου.

Δημιουργώντας ιστορίες με κάρτες

Διαλέγοντας όποιες κάρτες επιθυμούν και βάζοντάς τες σε σειρά γράφοντας επάνω αριθμούς, οι μαθητές δημιουργούν τη δική τους ιστορία. Έπειτα, τη διηγούνται στην τάξη.

Μία τέτοια ιστορία έφτιαξαν η Ειρήνη και η Μελίνα.

Παίζοντας με κάρτες & δημιουργώντας ιστορίες

Δημιουργικό παιχνίδι στα Μαθηματικά

Προσωρινό πρόγραμμα Δευτέρας τάξης τμήματος Β2

Ένα animated video για μικρά παιδιά το οποίο πραγματεύεται τον ψηφιακό εκφοβισμό με λόγια απλά

Νέο υλικό από το SaferInternet4Kids

Αγιασμός 2017

Ο Αγιασμός στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 στις 9:00 π.μ.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Δημοτικό σχολείοΔΔΜΝΔευτέρα τάξηΒ2

Υλικά και βιβλία Δευτέρας Δημοτικού-Τμήμα Β2

Καλή σχολική χρονιά!

Τα βιβλία και τα υλικά που θα χρειαστούμε για τη Δευτέρα τάξη για το τμήμα Β2 είναι τα παρακάτω:

Δραστηριότητες Φιλαναγνωσίας

SAM_7079

Η ανάγνωση βιβλίων διευρύνει τη μόρφωση των μαθητών. Αυτό είναι δεδομένο. Η αγάπη, βέβαια, για το βιβλίο είναι κάτι που καλλιεργείται, και μάλιστα στην τάξη. Ο εκπαιδευτικός με διάφορες δραστηριότητες μπορεί να προτρέψει τους μαθητές του στη φιλαναγνωσία, όπως

Βιβλιοπαρουσίαση

•   -Διαγωνισμούς ανάγνωσης

-Δημιουργία κόμικς από βιβλία που διάβασαν τα παιδιά

-Ανέβασμα θεατρικής παράστασης με αφορμή ένα βιβλίο

-Κυνήγι θησαυρού με  στοιχεία από το βιβλίο

-Πρόσκληση ενός συγγραφέα στην τάξη ή διαδικτυακή συνάντηση

-Παρουσίαση περίληψης του βιβλίου στον ιστότοπο της τάξης σε ψηφιακό βιβλίο ή στην εφημερίδα της τάξης

-Μετά την ανάγνωση κάθε βιβλίου, οι μαθητές συμπληρώνουν ένα φύλλο αξιολόγησης, το οποίο διαμορφώνεται ανάλογα με την ηλικία των μαθητών.

Φύλλο Εργασίας για «κατέβασμα»:

βιβλιοπαρουσίαση