Πάσχα

Δείτε στο video.sch.gr

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές 25 Απριλίου 2019 Σοφία Κουρκλίδου

Ποσοστά

Μετάβαση στο scratch.mit.edu

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές 20 Μαρτίου 2019 Σοφία Κουρκλίδου

Άσκηση προγραμματισμού

Μια μπαλαρίνα στα χάλκινα

Μετάβαση στο scratch.mit.edu

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές 16 Φεβρουαρίου 2019 Σοφία Κουρκλίδου

Τοπική ιστορία

Μετά από συλλογή στοιχείων παρουσιάσαμε σε κοινό την ιστορία της γειτονιάς που βρίσκεται το σχολείο.

τελ.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές 9 Φεβρουαρίου 2019 Σοφία Κουρκλίδου

Άγιος Βασίλης

O Άγιος Βασίλης στις παραδόσεις του κόσμου, υλικό που παρουσίασαν μαθητές σε εργασία του σχολικού βιβλίου της Στ΄.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  βίντεο ,γιορτές ,Εργασίες ,Στ΄τάξη 16 Δεκεμβρίου 2018 Σοφία Κουρκλίδου

Xειροτεχνίες

Για τους  μαθητές της τάξης μου .Οι μαθήτριες  πήραν πλεκτά τσαντάκια.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές ,εργόχειρα ,Στ΄τάξη 16 Δεκεμβρίου 2018 Σοφία Κουρκλίδου

Καλημέρα

Σας ευχαριστώ για την πρόσκληση.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές 11 Δεκεμβρίου 2018 ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ

slideshare

Inside Google's Numbers in 2017 from Rand Fishkin

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  γιορτές 5 Δεκεμβρίου 2018 Σοφία Κουρκλίδου

ενσωμάτωση youtube slideshare

Έργα των χειρών μου

Χειροτεχνίες

Ταινίες

καρα

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  βίντεο ,γιορτές ,Εργασίες 27 Νοεμβρίου 2018 Σοφία Κουρκλίδου

Προηγούμενα άρθρα

Kατηγορίες

Κατηγορίες

Σκακιστική άσκηση

χειροτεχνία με χαρτόνι αντιγραφή από το βιβλίο της Β΄

Εδώ βρίσκεις  ελληνικά παραδοσιακά και άλλα τραγούδια

Τα Ελληνάκια αν πατήσεις, μουσική ελληνική θ' ακούσεις.

Πατώντας την εικόνα ,ακούς λογοτεχνία.

Στη βιβλιοθήκη

Σελιδοδείκτες

Kavala brass band

juaes la camisa negra

Για την ελληνική γλώσσα

Κλασικό παράδειγμα οι δύο ομιλίες του Ξενοφώντα Ζολώτα, που αποτελούν γλωσσικό άθλο, στις 26.9.1957 και 2.10.1959, στη Συνέλευση του Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ) της Ουάσινγκτον.

Kyrie, it is Zeus’ anathema on our epoch (for the dynamism of our economies) and the heresy of our economic method and policies that we should agonize the Skylla of nomismatic plethora and the Charybdis of economic anaemia.
It is not my idiosyncracy to be ironic or sarcastic but my diagnosis would be that politicians are rather cryptoplethorists. Although they emphatically stigmatize nomismatic plethora, they energize it through their tactics and practices. Our policies should be based more on economic and less on political criteria.

(Είναι «Διός ανάθεμα» στην εποχή μας και αίρεση της οικονομικής μας μεθόδου και της οικονομικής μας πολιτικής το ότι θα φέρναμε σε αγωνία τη Σκύλλα του νομισματικού πληθωρισμού και τη Χάρυβδη της οικονομικής μας αναιμίας.

Δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία μου να είμαι ειρωνικός ή σαρκαστικός αλλά η διάγνωσή μου θα ήταν ότι οι πολιτικοί είναι μάλλον κρυπτοπληθωριστές. Αν και με έμφαση στιγματίζουν τον νομισματικό πληθωρισμό, τον ενεργοποιούν μέσω της τακτικής τους και των πρακτικών τους. Η πολιτική μας θα έπρεπε να βασίζεται περισσότερο σε οικονομικά και λιγότερο σε πολιτικά κριτήρια)

H αγαπημένη μου κάρτα

European School Radio

Το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο