Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης” Το κορίτσι που ζήτησε μία βελόνα, μία απλή βελόνα”

Οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν  την παράσταση κουκλοθεάτρου και τρισδιάστατης σκιάς «Το Κορίτσι που ζήτησε μία βελόνα, μία απλή βελόνα» βασισμένη στο ομώνυμο παραμύθι του Χρήστου Μπουλώτη ,  του θεάτρου Χωρίς αυλαία.

h8bo6C2U eW3o904z DRvq b5E

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Βαρβατσούλη παρουσίασαν την εκδήλωση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου . Μέσα από ποιήματα , τραγούδια , θεατρικά και χορούς τίμησαν τους ήρωες της Επανάστασης. Τη μουσική επιμέλεια είχε η κ. Σπίνου(πρόβες τραγουδιών κ. Κιέκα), Τους χορούς επιμελήθηκε ο κ. Μενεγάτος.

h1Y1lzLa xGo6kXtI4 XnnUaThLji iRd

Προλαμβάνοντας τον σχολικό εκφοβισμό

Επιμορφωτική συνάντηση για γονείς και εκπαιδευτικούς που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το 34ο Δημοτικό σχολείο Πατρών και το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας«Καλλίπολις. Η δράση εμπίπτει στον άξονα της αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας που σχετίζεται με τις επιμορφώσεις αλλά και της ανοιχτότητας της σχολικής μονάδας μέσα από τη συνεργασία με το 34ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών.

PsN1Gn

2η Επιμορφωτική ημερίδα: Διαφοροποιημένη διδασκαλία & Συγκρουσιακές καταστάσεις

Στις 2-4-2024 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση με ομιλητές τον Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Πατρών νυν Εδιπ του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Δημήτρη Ζησιμόπουλο και την κ. Αιμιλία Μίχαλου συνάδελφο εκπαιδευτικό και υποψήφια Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Πατρών. Οι εισηγήσεις τους ήταν Διαφοροποιημένη διδασκαλία και Διαχείριση σχολικών συγκρούσεων . Συμμετείχε και το Δημοτικό σχολείο Σαγεΐκων. Ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία τους και τη γόνιμη συζήτηση που ακολούθησε των εισηγήσεων. Η συγκεκριμένη δράση εμπίπτει τόσο στον σχέδιο δράσης των επιμορφώσεων των εκπαιδευτικών όσο και στον άξονα ανοιχτότητα του σχολείου και συνεργασία με άλλα σχολεία και φορείς της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας.

neFq1uBubn88gbc4

Πρόγραμμα χοροθεάτρου Das perfo- performance (Συνεργασία 7 σχολείων)

Οι μαθητές της Α τάξης συμμετείχαν στη συνάντηση σχολείων  στο δασύλλιο Πάτρας με τίτλο True Tree του προγράμματος DAS PERFO PERFORMANCE & ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2023 – 2024: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση & Αγωγή Υγείας». Το πρόγραμμα υλοποιείται στο σχολείο από τη διευθύντρια του σχολείου στην Α΄τάξη. Είναι ένα πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν 7 σχολεία και αποτελεί σύμπραξη των τμημάτων Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής εκπάιδευσης, της Περιφερειακής διεύθυνσης και του Πανεπιστημίου Πατρών. Οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν εμπλέκονται σε επιμορφωτικές συναντήσεις τόσο δια ζώσης όσο και εξ αποστέσεως και μεταφέρουν τη γνώση και εμπειρία που έχουν αποκομίσει στις τάξεις τους. Ένα πρόγραμμα που συνδυάζει την κίνηση του χορού, το μήνυμα που μεταφέρει η κίνηση και η ευαισθητοποίηση για το περιβάλλον και την υγεία.

mk3i3XuV 4yh7bBjLoSVf3Erop71BPAOPfEW7gEAR

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ε.Κ.Φ.Ε.

Οι μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ε.Κ.Φ.Ε(Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών) όπου με την καθοδήγηση των υπευθύνων συμμετείχαν σε πειράματα Βιολογίας και Φυσικής , που τους κέντρισαν το ενδιαφέρον