Ολυμπιακοί Αγώνες & Αθλητισμός

oloi m

«Ολυμπισμός σημαίνει ΠαιΖΩ με Ασφάλεια»

Τι είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες

Οι Ολυμπιακοί αγώνες ήταν μία σειρά αθλητικών αγώνων μεταξύ εκπροσώπων των πόλεων-κρατών και ένας από τους πανελλήνιους αγώνες στην Αρχαία Ελλάδα. Oι Ολυμπιακοί αγώνες ήταν η πιο σημαντική διοργάνωση της αρχαίας Ελλάδας και διεξάγονταν στην Αρχαία Ολυμπία κάθε τέσσερα χρόνια, από το 776 π.Χ.. Στα Ολύμπια έπαιρναν μέρος αθλητές από όλη την Ελλάδα (και αργότερα από άλλα μέρη) και σταδιακά απέκτησαν ιδιαίτερη αίγλη. Η διοργάνωσή τους γινόταν μέχρι το 393 όταν ο αυτοκράτορας Θεοδόσιος απαγόρευσε την διεξαγωγή τους.

λο

Από το 1896, αναβίωσαν με την ονομασία Ολυμπιακοί Αγώνες και διεξάγονται ως διεθνείς αγώνες, γνωστοί και ως Θερινοί Ολυμπιακοί.

Άλλοι ολυμπιακοί αγώνες είναι :

·        Χειμερινοί Αγώνες

·        Ιδιαίτεροι Ολυμπιακοί Αγώνες

·        Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων

Στην παρακάτω Διαδραστική εικόνα απολαύστε  βίντεο και παρουσιάσεις από την απαρχή των Αγώνων έως τις μέρες μας καθώς
θα περιηγείστε στο ενσωματωμένο Εκπαιδευτικό Υλικό:

Μάθετε περισσότερα για τους σημαντικότερους αγώνες στη ανθρώπινη ιστορία μέσα από ένα e-book πατώντας στην παρακάτω εικόνα

τίτλο

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ